Článek
„Je neuvěřitelné, nepřijatelné a nepochopitelné, jak se lidé, kteří našli domov v Německu, obracejí proti Německu,“ uvedl Alattar. Dále pokračoval: „Ale to je pro politické islamisty typické.“
Spojené arabské emiráty jsou přitom nábožensky založenou zemí. Islám je státním náboženstvím a v emirátech platí právo šaría. Na rozdíl například od Íránu tento stát bojuje proti terorismu a podporoval americké jednotky v Iráku a Afghánistánu. Od roku 2020 vláda také udržuje diplomatické vztahy s Izraelem.
Řešením je chalífát, skandovali muslimští demonstranti v Hamburku
Němečtí opoziční politici velvyslanci za jeho vyjádření poděkovali. „Jasná slova velvyslance Spojených arabských emirátů. Je to jasný vzkaz, že mírumilovné arabské země se také distancují od extremistů,“ řekl poslanec Armin Laschet (CDU). Podle Serap Gülerové (CDU) „jde diplomat k věci“. „Je velmi důležité zaujmout jasné stanovisko. Jako muslimové nesmíme nikdy přenechat pole těmto islamistům,“ řekla. Narážela na skutečnost, že úřady v Hamburku demonstraci povolily. Požadavek na vznik chalífátu není trestný, uvedla německá policie.
Nová hrozba v Německu: Pop-islamisté
V Hamburku se v sobotu sešlo asi 1100 lidí, kteří tvrdili, že Německo i v souvislosti s izraelským zásahem v palestinském Pásmu Gazy vede protiislámskou politiku a že muslimové v zemi čelí mediální kampani. S sebou měli transparenty jako „Řešením je chalífát“ či „Německo = diktatura hodnot“. Dav opakovaně na výzvu organizátorů skandoval alláhu akbar (arabsky bůh je veliký).
Chalífát je forma vlády, ve které je světské a náboženské vedení sjednoceno v osobě chalífy jako představitele zakladatele muslimské víry. Neexistuje žádné oddělení státu a náboženství jako v demokraciích západního typu. Každý, kdo volá po zřízení chalífátu, tedy jedná proti demokracii a ústavě, připomněla německá média.