Článek
(Od našeho zvláštního zpravodaje)
Vyrobeno jich bylo už přes 860 a při roční výrobě okolo 150 kusů číslo brzy překročí tisícovku. Jen Američané si jich však plánují pořídit skoro 2500, a tomu také odpovídá velikost továrny USAF Plant 4 v texaském městě Fort Worth u Dallasu, kde se tyto stroje vyrábějí.
Výrobní hala je skutečně gigantická. Na délku měří 1,6 kilometru. Stojí tady už od začátku 40. let minulého století a v minulosti se v ní vyráběly bombardéry B-24 Liberator, pak i obří bombardéry B-36 a nadzvukové B-58.
Zájem o bojové F-35 je veliký, a tak nejde o žádnou kusovou výrobu, i když vzhledem ke komplikovanosti a odlišnosti požadavků jednotlivých zákazníků si nelze představit, že by se stroje montovaly na lince jako automobily.

Vstup do továrny Lockheed Martin ve Foth Worth
V hale, kam si návštěvník nesmí vzít fotoaparát ani mobil, je aktuálně rozpracováno na dvě stě letadel. Ve dvou řadách za sebou stojí desítky rozestavěných strojů nastříkaných světle zelenou základovou barvou.
U každého je napsáno, kdo bude odběratelem. Převažují letadla pro americké letectvo USAF, ale k vidění jsou i lightningy pro dánské letectvo, izraelské obranné síly nebo americké námořnictvo. To jsou ty se sklápěcím koncem křídel.
Stovky odborníků na software
Světelná tabule u každého stroje ukazuje červeně, kolik montážních kroků ještě zbývá dokončit a co už je hotové. Rodící se letoun stráví na každé pozici v průměru okolo 30 dní, pak se posune na další.
V továrně, zahrnující i další budovy, je celkem zaměstnáno na 17 000 lidí. Provoz zde jede nepřetržitě ve třech směnách. V první je asi 8000 lidí, v další polovina a přes noc, kdy je klidněji, 1500 pracovníků.

Výrobní hala
Působí zde 3500 mechaniků, ovšem na jednoho klasického připadají tři odborníci na elektroniku a software, protože F-35, to je současně extrémně výkonný počítač.
Zatímco na začátku haly se montují trupy a pak se k nim připojují křídla, v další jsou už vidět motory Pratt & Whitney F135, připravené k montáži do trupu, nebo kryty kabiny.

Pohled do výrobní haly
Na dlouhou halu navazuje kolmo další menší s boxy, kde se stříká v jedné vrstvě finální šedý nátěr absorbující částečně radarové paprsky, neboť jde o letoun kategorie stealth, tedy obtížně detekovatelný na radarech. Až nakonec se nastříkají i znaky a popisky.
Všude se pečlivě dbá, aby se nikde nepovalovaly žádné díly nebo nástroje či spojovací materiál. Vše, i každý nástroj má své místo, aby se náhodou nezapomněl v rozpracovaném stroji. Hotové letouny už stojí venku, kde se musí zalétnout. Čas tady nikdo neztrácí: jeden lightning startuje a další – určený pro britské královské letectvo – už roluje.
Výroba jednoho letadla trvá zhruba dva roky a od objednání k dodávce to obvykle trvá čtyři roky, jen někdy tři.

Výrobní hala