Článek
"Obžalovaný vydal před akcí rozkaz, že místo nesmí nikdo opustit. Obzvláště přitěžující okolností je skutečnost, že při masakru osobně zastřelil 20 lidí," uvedl dnes státní zástupce.
Obviněný, naturalizovaný Němec narozený na Slovensku, za války velel slovenské části komanda Edelweiss, které prohledávalo tamní podhůří.
Za údajnou podporu ozbrojenců bojujících proti Němcům nařídil na jaře 1945 vyvraždění dvou vesnic: Ostrý Grúň a Kl´ak. Nacisté tehdy shromáždili na vybraném místě 146 vyděšených obyvatel, včetně 70 žen a 51 dětí. Následoval masakr - nikdo nepřežil.
Nižňanský byl navíc soudem obviněn také z vražd 18 Židů, které měla jednotka na základě jeho rozkazu postřílet v únoru 1945 v obci Kšina. Mezi mrtvými bylo 14 žen a dětí.
Hon na válečné zločince
Československé soudy nacistu v jeho nepřítomnosti za zvěrstva v roce 1962 odsoudily k trestu smrti. Pachatel ale nebyl do ČSSR vydán.
Mluvčí státního zástupce Anton Winkler řekl ČTK, že zatím nelze říci, kdy proces začne. K obžalobě se musí vyjádřit obhájce Nižňanského, je také možné, že soud bude chtít provést i vlastní šetření. Vlastní proces před soudem tedy začne nejdříve za dva měsíce, možná později.
Soudy v členských zemích Unie se snaží dostihnout vrahy, kteří často prožili klidné životy v Německu či jižní Americe, aby za masakry před více než 59 lety řádně pykali. Zločiny proti lidskosti se totiž podle mezinárodního práva nepromlčují.