Článek
V hledáčku prý mají hlavně dívky, resp. ženy a jejich oblékání. Podle deníku Rheinische Post, který se odvolává na nejmenované bezpečnostní zdroje, vyvíjí čtveřice masivní tlak na to, aby studentky a pedagožky chodily ve škole se zahalenými hlavami.
An weiterführenden Schulen in Nordrhein-Westfalen beobachten Lehrkräfte in Teilen der Schülerschaft eine fortschreitende erzkonservative Auslegung des Islams. Sie fordern Gebetsräume und Verschleierung.https://t.co/gtdf2hkX4B
— Rheinische Post (@rponline) January 12, 2024
Členové skupiny také požadují zřízení modlitebny ve škole, dřívější konec vyučování v pátek, kdy mají muslimové velké modlitby, nebo striktní oddělení chlapců od dívek, hlavně při tělocviku a plavání.
Všechny, kdo jejich pokyny ignorují, prý označují za „špatné muslimy“ a dožadují se možnosti trestu kamenováním. Učitelům prý také říkají, že odmítají demokracii jako státní zřízení.
Vedení školy se už v prosinci obrátilo na příslušné orgány, státní zastupitelství tehdy ale konstatovalo, že v chování čtveřice studentů zatím neshledalo žádné trestné činy. Škola nicméně zorganizovala přednášky o toleranci a soužití ve společnosti.
„Jako všechny školy i my přijímáme odpovědnost za společnost jako celek. Výchova k demokracii není jen naším posláním, je to náš deklarovaný záměr,“ ujistilo vedení školy.
Im nordrhein-westfälischen Neuss spielen sich vier Schüler als Scharia-Polizei auf. Die Jugendlichen im Alter von 17 bis 19 Jahren sprechen sich öffentlich für die Scharia aus und setzen Schüler unter Druck, die anderer Meinung sind. https://t.co/jhob5KlshI pic.twitter.com/Nv6ewaP7Qp
— NIUS (@niusde_) January 11, 2024
Do případu se mezitím vložil ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul. „Nesmíme připustit, aby se naši nejmladší dostali do rukou extremistických skupin na základě jejich propagandy,“ zdůraznil s tím, že je nutné lépe vnímat potřeby mladých lidí a nabízet jim alternativy.
Zástupce šéfa odborového svazu pedagogických pracovníků v Severním Porýní-Vestfálsku Kevin Gniosdorz podle svých slov předpokládá, že kauza ze školy v Neussu je „ojedinělým případem“. Připustil ale, že existuje patrný trend, kdy se mladí muslimové ve stále větší míře uchylují ke konzervativnímu výkladu islámu a tyto postoje si přinášejí i do školy.
Podobný případ podle magazínu Focus řešily úřady loni v červnu na gymnáziu v Bonnu. Radikálně smýšlející muslimští studenti tam šikanovali spolužáky, zejména dívky, přičemž si brali na mušku i posluchače z křesťanských rodin.