Článek
Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.
„Pokud erupce sopky nebo cunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout,“ řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.
Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105 000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.
U pobřeží Peru kvůli cunami z Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy
Opravářská loď CS Reliance je jednou z největších svého druhu a dokáže pojmout 5466 tun kabelu – což je dost na překlenutí Atlantického oceánu.
Souostroví Tonga zasáhl 15. ledna výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, po němž následovala přívalová vlna. Z povrchu byly smeteny vesnice, a sopečný popel, který ostrovy přikryl, znečistil zdroje pitné vody.
Mezinárodní společenství vyslalo na Tongu pomoc, ale její distribuce se musí podřídit pravidlům proti šíření koronaviru. Tonga patří mezi hrstku území na světě, kde se podařilo zabránit rozšíření covidu-19. Od propuknutí pandemie tu byl zaznamenán jen jeden případ nákazy u muže, který přiletěl z Nového Zélandu.