Článek
Kvůli tmavému kouři, který asi dvacet minut stoupal z vrcholku 320 metrů vysokého symbolu metropole nad Seinou, byla na místo povolána zhruba stovka hasičů. Požár, který byl nakonec kvalifikován jako malý, se jim podařilo zlikvidovat díky vodovodnímu potrubí, které vede až do posledního třetího patra. Během zásahu létal kolem věže záchranářský vrtulník.
"Eiffelova věž je místo se zvláštním rizikem, proto je sem v případě požáru nutné vyslat velké množství hasičů. Vzhledem k tomu, že je na věži permanentně několik tisíc lidí, je třeba rychle a masivně zasáhnout," uvedl velitel pařížského hasičského sboru Christian Decollorado.
Eiffelova věž je nejnavštěvovanější placenou památkou na světě, ročně na ni zavítá přes šest milionů lidí. Ve třetím nejvyšším patře se při začátku požáru nacházelo zhruba 200 lidí. Oheň se však začal šířit v prostorách veřejnosti nepřístupných.
Hořely kabely
Podle posledních informací požár vypukl mezi kabely v místech, kde sídlí telekomunikace. "Veřejnost nebyla ani chvíli v ohrožení," řekl televizi LCI zástupce pařížského starosty Jean- Bernard Bros. Podle něj se kvůli hořícím kabelům požár jevil na první pohled mohutnější, než ve skutečnosti byl. Místo si večer prohlédl i pařížský starosta Bertrand Delanoë.
První dvě patra Eiffelovky by se měla znovu otevřít veřejnosti ještě dnes večer. Struktura věže nebyla podle radnice nijak poškozena, ani její zbrusu nové světélkující osvětlení, které bylo inaugurováno teprve před měsícem.
Železná rozhledna byla postavena v roce 1889 podle projektu Gustava Eiffela u příležitosti Světové výstavy v Paříži, jež se konala v roce následujícím. S televizní anténou na svém vrcholku měří 324 metrů. Podle agentury AP zasáhl vrchol věže požár již roku 1956, kdy poničil strukturu posledního patra.