Článek
Okraj tajfunu už přinesl na většinu tchajwanského území silný déšť. Pevninu má Gaemi zasáhnout ve středu večer místního času (v odpoledních hodinách SELČ) v okrese I-lan na severu země. Živel by měl poté podle meteorologů překročit Tchajwanský průliv a ve čtvrtek odpoledne místního času zasáhnout jihovýchodní čínskou provincii Fu-ťien.
Na Tchaj-wanu byly kvůli rozbouřenému moři povolány zpět do přístavů všechny rybářské lodě. Před příchodem tajfunu také ostrovní stát zrušil řadu zahraničních letů.
Ve středu ráno místního času se tajfun pohyboval východně od Tchaj-wanu rychlostí 13 kilometrů za hodinu s maximální stálou rychlostí větru 162 kilometrů za hodinu, v nárazech 198 kilometrů za hodinu, uvedl meteorologický úřad. V hlavním městě Tchaj-peji hustě prší, ale silný vítr zatím nedorazil.
Statisíce lidí musely opustit domovy
Gaemi, který byl na Filipínách nazýván Carina, nezasáhl filipínskou pevninu, ale posílil sezonní monzunové deště. Ty během pěti dnů způsobily nejméně desítku sesuvů půdy a záplav, při kterých zahynulo nejméně osm lidí a 600 000 lidí muselo opustit své domovy. Další sesuv v úterý zasypal venkovské stavení ve městě Agoncillo v provincii Batangas a dnes ráno záchranáři našli mrtvá těla těhotné ženy a tří dětí ve věku 9 až 15 let, čímž se počet obětí zvýšil na 12.
V hustě obydlené oblasti kolem filipínského hlavního města byla přerušena práce úřadů a školní vyučování poté, co nepřetržité deště přes noc zaplavily mnoho oblastí, uvěznily auta ve stoupající vodě i obyvatele v jejich domech. Lidé, kteří se odvážili vyjít ven, se brodili v záplavové vodě vysoké po kolena i po pás a někteří používali improvizované čluny a pádlovali podél zatopených osobních a nákladních automobilů a terénních vozů.