Článek
Intenzita erupcí na Slunci se označuje písmenem X a příslušnou číslovkou. Například nejsilnější erupce z minulého týdne, jejíž částice následně o několik dní později vyvolaly geomagnetickou bouři kolem Země, měla hodnotu X10, nejsilnější z roku 1989 měla označení X20.
Potíže kvůli Slunci
"Jde o X40. Za to dám ruku do ohně," řekl Craig DeForest, solární fyzik z amerického Southwest Research Institute serveru SPACE.com. "A to je možná umírněný odhad," dodal.
Další geomagnetická bouře, jejíž vlny mohou způsobit výpadek proudu, vychýlit satelity z oběžné dráhy, rušit rádiové a televizní přenosy, signály mobilů a navigačních zařízení a navíc způsobit bolesti hlavy, únavu či nesoustředěnost, tak podle vědců zasáhne Zemi někdy během dneška.
Sluneční radiace navíc může být nebezpečná kosmonautům a cestujícím v letadlech.
Datum do učebnic?
"Myslím, že tento a minulý týden vejde do učebnic jako jedno z nejdramatičtějších období solární aktivity v moderních dějinách," prohlásil Paal Brekke, šéf projektu pro pozorování Slunce (SOHO). Přestože erupce pocházela z oblasti slunečních skvrn, které nejsou přímo otočeny k Zemi, i tak však došlo v USA k extrémním poruchám rádiových vln. Ty jsou označovány od hodnoty R1 po R5.
"Toto je extrémní R5," řekl pro SPACE.com Bill Murtagh z amerického Národního oceánografického a atmosférického úřadu. "Větší už nebývají," dodal.