Článek
Zákaz prodeje prostředků s obsahem více než 28 procent alkoholu zavedly úřady loni v prosinci poté, co si konzumace Bojaryšniku vyžádala v Irkutsku a okolí 77 životů, připomněl server Newsru.com.
Dodal, že během následujícího čtvrtletí klesl počet otrav náhražkami lihovin v Rusku o čtvrtinu a počet smrtelných případů dokonce skoro na polovinu.
„Zrušili zákaz prodeje Bojaryšniku a podobného svinstva! Při této logice vláda příště povolí lidem přecházet na červenou,” kritizoval postup úřadů starosta uralského Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman, známý odpůrce drogových a dalších závislostí.
Chudí vyhledávají jako náhražku vše, co obsahuje alkohol
Podobné výrobky nepodléhají tak vysokému zdanění jako vodka a v Rusku je často kvůli nízké ceně vyhledávají a konzumují chudší lidé.
Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupit lihoviny v obchodech, a tak stále častěji volí pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.
Podle odhadů těmto náhražkám ve 145miliónovém Rusku pravidelně holduje na 15 miliónů lidí a jejich roční spotřeba se prý pohybuje v řádu až několika stovek miliónů litrů.