Článek
„Rusko povstalo na obranu své suverenity a bezpečnosti proti hegemonistickým silám. Nyní chceme dále rozvíjet vztahy, vždy jsme podporovali a podporujeme všechna rozhodnutí prezidenta Putina, rozhodnutí ruské vlády,“ řekl Kim Putinovi podle agentury Interfax.
„Doufám že budeme vždycky spolu v boji proti imperialismu a při budování suverénního státu,“ uvedl severokorejský diktátor prostřednictvím překladatele.
Připomněl také, že přátelství obou zemí má „hluboké kořeny“, protože Sovětský svaz hrál velkou roli při vzniku nezávislé KLDR. „I nyní mají pro naši zemi nejvyšší prioritu vztahy s Ruskou federací,“ řekl Kim Čong-un a naznačil, že očekává od Ruska pomoc, protože v zemí řeší „mnoho otázek včetně politiky, ekonomiky a kultury“.
KLDR před schůzkou Kima s Putinem ukázala svaly. Vypálila dvě balistické rakety
Novináři mohli sledovat jen úvodní projevy, kdy Putin mluvil 3,5 minuty a Kim 5,5 minuty. Dále pokračovaly rozhovory za zavřenými dveřmi. Mluvčí Kremlu uvedl, že se nečeká podpis žádného dokumentu.
Putin na dotaz agentury RIA Novosti, zda se bude jednat o vojensko-technické spolupráci, odpověděl před schůzkou: „Budeme hovořit o všech tématech. Nastal na to čas.“ Na další otázku, zda Rusko pomůže KLDR s družicemi, řekl: „Proto jsme přišli na kosmodrom Vostočnyj. Vůdce KLDR dal najevo velký zájem o raketovou technologii a oni zkoušejí vyvinout kosmickou technologii.“
Podrobnosti zřejmě zveřejněny nebudou, jak plyne ze slov mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova: „Jako sousedé naše země zavádějí spolupráci v citlivých oblastech, které nemohou být zveřejňovány a oznamovány. Ale u sousedících států je to zcela přirozené.“
Na upozornění, že Rusko souhlasilo se sankcemi na KLDR kvůli jeho raketovým a jaderným testům, mluvčí Kremlu uvedl: „Rusko si udržuje svou pozici v OSN i v Radě bezpečnosti, ale to nemůže a nebude překážkou dalšího rozvoje rusko-severokorejských vztahů.“
Na videozáznamu zveřejněném agenturou RIA Novosti si Putin a Kim potřásají 40 sekund rukou a vyměňují si zdvořilostní fráze. Severokorejský lídr Putinovi poděkoval, že ho pozval do Ruska i přes svoji vytíženost.
„Velmi rád vás vidím, tím více, že je to při příležitosti významných událostí – uplynulo 75 let od založení republiky, 70 let od vítězství ve Velké válce za svobodu a 75 let od navázání diplomatických styků,“ řekl Putin.
Republikou myslel ruský prezident KLDR, s níž navázal diplomatické styky jako první právě Sovětský svaz, který podporoval její jednostranné vyhlášení; vítězstvím ve Velké válce pak konec bojů v korejské válce, kterou zahájila KLDR a která skončila patem.
Podle západních médií a Kyjeva hodlá Putin severokorejského lídra žádat o zbraně, které by podpořily ruskou invazi na Ukrajinu, a panují obavy, že Rusko může výměnou poskytnout nejen obilí, ale také citlivé technologie pro vývoj balistických raket a jaderných zbraní.
Zatímco Putin přiletěl na kosmodrom Vostočnyj letadlem, Kim přicestoval ze své vlasti obrněným vlakem. Jde o jeho první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu-19, během níž KLDR zcela uzavřela své hranice. Předtím se v roce 2019 sešel s Putinem v ruském Vladivostoku.
Peskov se podle agentury Reuters k tomu, zda Putin s Kimem budou jednat o dodávkách zbraní, nechtěl vyjádřit.
Americký deník The New York Times začátkem září informoval, že Kim se chystá do Ruska na jednání s Putinem o možných dodávkách zbraní a munice, které by Moskva mohla použít ve své válce proti Ukrajině. Také bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby již dříve uvedl, že americké zpravodajské služby mají informace o jednáních mezi Ruskem a KLDR o dodávkách zbraní.