Článek
Asi sedmdesátiletého muže v bezvědomí našli lidé před kanceláří předsedy vlády v Tokiu kolem sedmé ráno (půlnoc SELČ). Po chvíli se probral a přivolaným policistům řekl, že se záměrně polil hořlavinou a zapálil se. Muž přežil, v nemocnici jej ale ošetřují s popáleninami celého těla.
Na místě se nalezl i dopis, v němž muž píše, že se státním pohřbem Abeho „osobně silně nesouhlasí“, uvedla AP s odkazem na japonskou agenturu Kjódó.
Policisté sice incident podle Reuters odmítli potvrdit, šéf kanceláře premiéra Hirokazua Matsunoa ale ano. „Slyšel jsem, že policisté našli u vládní budovy muže s popáleninami, a jsem si vědom, že to nyní vyšetřují,“ sdělil Hirokazu na tiskové konferenci.
Došlo k bezpečnostnímu selhání, přiznal policejní šéf po atentátu na japonského expremiéra
Při zásahu u muže se zřejmě zranil i jeden policista, tokijská policie to ale odmítla komentovat a poskytnout doplňující informace k identitě popáleného muže či k jeho přesným motivům.
Další ztrapnění japonské policie
Podle agentury AP jde o další ztrapnění pro japonskou policii, která před pohřbem plánovaným na příští týden posílila bezpečnost v Tokiu. Policie se v minulosti přiznala k pochybení při ochraně Abeho před atentátníkem vyzbrojeným podomácku vyrobenou brokovnicí. Šéf japonské státní policie Itaru Nakamura v reakci na zanedbání Abeho bezpečnosti rezignoval koncem srpna.
Bývalý japonský premiér Šinzó Abe vystoupil 8. července s projevem u železniční stanice ve městě Nara, jen pár dní před volbami do japonského parlamentu. Jednačtyřicetiletý Tecuja Jamagami ho tehdy postřelil podomácku vyrobenou brokovnicí. Abe krátce poté v nemocnici zraněním podlehl.
Atentátník, který zabil Abeho, si zbraň sestavil podle YouTube
Motivem k vraždě mohla být Jamagamiho nespokojenost s vazbami Abeho na kontroverzní Církev sjednocení. Podle vrahovy výpovědi měli členové církve připravit jeho matku o majetek a žena kvůli nim zbankrotovala. Církev sjednocení v Japonsku dlouhodobě čelí kritice za sektářské praktiky vymývání mozků či hromadné svatební obřady. Podle šetření Liberálně demokratické strany zesnulého Abeho je na ni nějakou formou napojena skoro polovina z 379 zákonodárců strany.
I kvůli tomu roste nespokojenost veřejnosti s Abeho plánovaným státním pohřbem, upozorňuje Reuters. Propadla se i podpora Liberálně demokratické strany, jejíž vedení po zavražděném premiérovi přebral Fumio Kišida, který dovedl stranu jen pár dní po smrti svého předchůdce k vítězství ve volbách.