Článek
Leyenová to uvedla ve svém projevu na klimatické konferenci COP28 v Dubaji. „Musíme se posunout od miliard k bilionům. A abychom toho dosáhli, musíme najít nové zdroje příjmů,“ zdůraznila.
V této souvislosti podpořila iniciativu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a nizozemského (odcházejícího) premiéra Marka Rutteho na zavedení nových poplatků, které by zajistily silnější tok peněz na opatření pro ochranu klimatu.
In climate finance, we have to move from billions to trillions.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 2, 2023
To get there, we need new sources of revenues.
New levies, green bonds and of course - carbon pricing.
And we need, more than ever, strong partnerships, like with Global Gateway.
„Zadruhé musíme rozvíjet trh se zelenými dluhopisy, zejména v rozvojových zemích. Zelené dluhopisy usnadňují tok soukromého kapitálu do zelených projektů,“ dodala šéfka EK.
Leyenová připomněla, že EU jen loni přispěla rozvojovým zemím téměř 30 miliardami dolarů (672 mld. Kč) na financování opatření v oblasti klimatu. „A důsledně plníme cíle sto miliard dolarů do konce tohoto roku,“ dodala.
Za důležité označila Leyenová také partnerství. Změny klimatu podle ní na jedné straně vyvolávají nestabilitu a utrpení, boj proti nim ale současně vytváří obrovské ekonomické příležitosti.
Vrchol pokrytectví? Emiráty pořádají klimatickou konferenci, na které chtějí prodávat ropu a plyn
„To je důvod, proč jsme z čistých technologií a čisté energie učinili prioritu Global Gateway,“ řekla dále šéfka EK v narážce na celosvětovou strategii EU, jejímž cílem je investovat do infrastrukturních projektů a navazovat hospodářská partnerství na základě určitých zásad.
„Jedná se o evropský globální investiční program v hodnotě 300 miliard eur (7,3 bilionu Kč),“ připomněla. Rozvojové země chtějí podle Leyenové „skočit“ do budoucnosti s čistou energií a zároveň se industrializovat a vytvářet dobrá pracovní místa pro své obyvatele. „To vytváří dokonalou oboustranně výhodnou situaci,“ zdůraznila.