Článek
Kromě zatím potvrzených tří obětí bylo 70 lidí zraněno, když v pondělí u hojně navštěvované restaurace v bagdádské čtvrti Talibíja explodoval automobil s trhavinami. O útoku informovaly světové agentury. Útok se odehrál v době, kdy na oběd chodí mnoho policistů.
Agentura AFP dokonce s odvoláním na policejní zdroje informuje o čtyřech mrtvých a 113 zraněných. Podle jejích informací byla trhavina v autě patrně odpálena na dálku. Výbuch zcela sežehl 14 sousedních vozů a 22 dalších poškodil. Těžce poškozena byla podle zpravodaje agentury AFP i sama restaurace.
Útoku na restauraci předcházel ranní atentát na kurského politika Muhammada Mahmúda Džidžaretiho. Podle upřesnění policie bomba skrytá v autě vybuchla ve městě Tuz Churmát na severu země právě při průjezdu konvoje Džidžaretiho. Není zatím jasné, zda šlo o sebevražedný útok nebo o trhavinu odpálenou na dálku.
Protipovstalecká operace v Bagdádu
Sedm praporů irácké armády a policie podporovaných americkými útvary zahájilo v noci na pondělí v západním Bagdádu rozsáhlou operaci proti povstalcům ve snaze omezit násilí, které si za necelý měsíc vyžádalo přes 550 životů. Oznámilo to vedení americké armády.
Násilí ovšem navzdory tomu pokračuje. Neznámí ozbrojenci zabili dnes dopoledne v Bagdádu poradce iráckého premiéra Vaíla Rúbáího a jeho řidiče. Tři sebevražední útočníci se zase pokusili o útok na americkou vojenskou základnu v Sámaře, zraněni byli tři američtí vojáci. Dva američtí vojáci přišli o život na severu země už v neděli.
Vraždu vládního poradce Rúbáího potvrdily podle agenturních zpráv zdroje ministerstva vnitra. Při útoku ozbrojenců ve čtvrti Mansúr, nedaleko ruského velvyslanectví, zahynul i Rúbáího řidič. Atentátníkům se podařilo uprchnout ve dvou autech.
Sebevražední atentátníci v Sámaře
Dva sebevražední atentátníci odpálili v Sámaře své automobily naložené trhavinami u americké vojenské základny, povrdil agentuře AP major Richard Goldenberg. Lehce zraněni byli tři američtí vojáci. Třetí útočník se přiblížil k základě s trhavinami na těle, které se mu podařilo odpálit ještě před tím, než ho vojáci zastřelili. Nikoho dalšího ale nezranil.
Nebezpečná cesta na letiště
Protipovstalecká operace v Bagdádu, která patří k nejrozsáhlejším od oficiálního ukončení velkých bojů v Iráku v květnu 2003, má "minimalizovat aktivity povstalců na západě Bagdádu", uvedlo prohlášení armády. Podle něj byl zadržen "významný počet teroristů".
Operace probíhá v oblasti Abú Ghrajbu, kde je nejen známá věznice, ale především cesta na mezinárodní letiště, která patří k nejnebezpečnějším ve městě. Armádní prohlášení nezmínilo odpor ze strany povstalců, proti nimž byly nasazeny čtyři prapory irácké armády a tři prapory zvláštních jednotek. Prapor má obvykle 300 až 400 mužů.
Podle agentury AP zahynulo od začátku irácké války v březnu 2003 nejméně 1629 amerických vojáků.