Hlavní obsah

Na Grónsko zapomeňte, vzkázal USA jeho nový premiér

2:11
2:11

Poslechněte si tento článek

Spojené státy ostrov Grónsko nezískají, uvedl v neděli nový premiér této arktické země Jens-Frederik Nielsen. Reagoval tak na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy chtějí nad rozlehlým ostrovem převzít kontrolu.

Foto: Mads Claus Rasmussen, Reuters

Předseda Demokratů Jens-Frederik Nielsen (uprostřed) po vyhraných volbách

Článek

„Prezident Trump říká, že Spojené státy získají Grónsko. Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: Spojené státy ho nezískají. Nepatří nikomu jinému. Svoji budoucnost si určujeme sami,“ uvedl Nielsen na facebooku.

Na tvrzení amerického prezidenta o převzetí Grónska doporučil reagovat s klidem. „Neměli bychom reagovat se strachem,“ dodal. Nielsen se premiérské funkce ujal teprve před několika dny, když stanul v čele široké koalice, která zahrnuje čtyři z pěti grónských parlamentních stran.

Trump v rozhovoru s NBC News potvrdil, že vedl zcela vážné rozhovory ohledně anexe tohoto autonomního území patřícího Dánsku. „Grónsko získáme. Ano, stoprocentně,“ citovala agentura Reuters z rozhovoru.

Během páteční návštěvy americké vojenské základny na severu Grónska americký viceprezident J. D. Vance obvinil Dánsko z nedostatečných investic do lidí a bezpečnosti v Grónsku. Řekl, že by Grónsku bylo lépe „pod bezpečnostním deštníkem Spojených států“.

Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen k tomu uvedl, že Kodani se nelíbí rétorika, kterou Trumpova administrativa ve vztahu k Dánsku a Grónsku používá. Kodaň je ale podle něj otevřená diskusi. Připomněl vojenskou dohodu s USA z roku 1951, která umožňuje výrazné posílení americké vojenské přítomnosti v Grónsku.

Největší ostrov světa má geostrategický význam a zároveň disponuje velkým nerostným bohatstvím. Obyvatelé Grónska Trumpovy plány z velké většiny odmítají, zároveň si ale přejí nezávislost na Dánsku. V Grónsku žije kolem 56 tisíc lidí.

Výběr článků

Načítám