Hlavní obsah

Muskův „demoliční tým“. Americká média odkrývají totožnosti zaměstnanců

3:08
3:08

Poslechněte si tento článek

Jejich průměrný věk je dvacet let a zkušenostmi ve státní správě zrovna neoplývají. Zaměstnanci miliardáře Elona Muska tak často mlží a nechtějí odpovídat na dotazy novinářů, natož uvést své celé jméno. Americká média ale nyní jejich totožnosti odhalují. Například expertem Úřadu pro personální řízení (OPM) je devatenáctiletý Edward Coristine zvaný Big Balls („velké koule“).

Foto: Profimedia.cz

Žena drží transparent s nápisem „Muska nikdo nevolil, deportujte ho zpět na Mars“ na demonstraci v New Yorku 6. února 2025.

Článek

Tým ustavený americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který dostal za úkol zefektivnit federální vládu, podle zjištění amerických médií tvoří z velké části lidé s vazbami na Muskovy firmy a mladí muži někdy ve věku jen kolem dvaceti let.

Tento Muskův úřad, známý jako Oddělení pro vládní efektivitu (DOGE), v posledních dnech proniká do různých složek vlády a vynucuje si přístup k dříve přísně střeženým informačním či platebním systémům. Sám Musk se netají svými záměry a říká, že DOGE je „štípačkou na dřevo pro byrokracii“.

Identity zaměstnanců Muskovy „firmy“ jsou postupně odkrývány například nezávislým serverem ProPublica, který zatím zjistil informace o 22 zaměstnancích. Další identity odkryla i jiná americká média.

Každý úřad, který nabývá federálních pravomocí, by měl mít povinnost poskytnout jména svých pracovníků. Muskův DOGE se této povinnosti vyhýbá proto, že není legitimním vládním úřadem, a to ani přesto, že jeho vznik inicioval sám Donald Trump.

Jeden z členů týmu už projekt opustil, když jej deník The Wall Street Journal spojil s rasistickými příspěvky na internetu. Marko Elez (25 let) v minulosti pracoval jak pro Muskovu firmu SpaceX, tak pro sociální sít X, taktéž patřící Muskovi. Na dnes již smazaném účtu na síti X propagoval rasismus. „Jen pro info, byl jsem rasista předtím, než to bylo in,“ cituje jeden z jeho příspěvků.

Podle magazínu Wired Muskův tým z většiny tvoří programátoři z firem jako X nebo Meta. Patří mezi ně i 19letý Edward Coristine, který je čerstvým absolventem střední školy a před nástupem k DOGE byl několik měsíců v Muskově společnosti Neuralink. Za poslední čtyři roky založil nejméně pět různých společností v USA a Británii, přičemž na internetu vystupoval po přezdívkami Big Balls nebo edwardbigballer.

Všichni zaměstnanci, jejichž jména magazín Wired zveřejnil, si nedlouho poté smazali své profily na sítích X nebo LinkedIn.

Kolik lidí celkem pod hlavičkou DOGE působí či jakými prověrkami prochází, není v tuto chvíli jasné. Americký ministr financí Scott Bessent však popsal členy projektu přidružené k jeho úřadu jako „vysoce trénované profesionály“. „Není to nějaká parta pobudů, která tady pobíhá a dělá věci,“ dodal.

Musk pracuje na zrušení agentury pro zahraniční pomoc USAID

Amerika

Výběr článků

Načítám