Článek
„K čertu s tím…, i když Starlink stále prodělává a ostatní společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, budeme prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma,“ napsal Musk. Agentura Reuters ale poznamenala, že z tweetu není jasné, zda je upřímný, nebo se jedná o sarkasmus.
Ukrajina podle stanice CNN obdržela odhadem 20 tisíc terminálů potřebných pro fungování připojení k satelitní síti Starlink. Musk po začátku invaze zpřístupnil Kyjevu satelitní internetovou službu, která se ukázala užitečná pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí a velmi důležitá pro ukrajinskou armádu.
Musk v pátek na Twitteru řekl, že „operace stála společnost 80 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) a do konce roku přesáhne 100 milionů dolarů (2,5 miliardy korun)“. Potvrdil také pravost dokumentů, v nichž žádal americký Pentagon, aby financování převzal.
Ukrajinci berou zpátečku. Musk nám hodně pomohl, napsal Podoljak
Přestože se zakladateli SpaceX dostalo širokého uznání a díků za to, že reagoval na žádosti o službu Starlink na Ukrajině hned na začátku ruské invaze, ve skutečnosti většinu z 20 tisíc terminálů plně nebo částečně financovaly jiné zdroje. Podle CNN mimo jiné Spojené státy, Británie nebo Polsko. Žádost firmy proto některé představitele Pentagonu popudila.
Vyjádření Muska přicházejí v době, kdy čelil kritice za zveřejnění kontroverzního mírového plánu, který pobouřil Kyjev. Ukrajina by podle Muskova návrhu musela přijmout, že válku s Ruskem zřejmě nevyhraje, a vzdát se anektovaného Krymu. Čelil také obvinění, že před zveřejněním svého plánu mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tyto zprávy popřel.