Článek
Muhammad byl mezitím vydán USA. "Byl předán těm, kteří jej chtějí," prohlásil dnes pákistánský ministr informací Šajch Rašíd. Podle jeho náznaků byl Muhammad pravděpodobně dopraven na americkou základnu Bagrám v Afghánistánu. "Při výsleších bude použit jakýkoli nátlak," řekl televizi CNN nejmenovaný úředník americké tajné služby.
S výslechem nelze otálet
Agentura Reuters k tomu napsala, že američtí vyšetřovatelé při výsleších zadrženého zřejmě použijí "tvrdších metod" - například mu budou neustálým hlukem a světlem bránit ve spánku. Muhammada ale možná inspirují historičtí islámští hrdinové a vydrží mlčet dlouho, napsal Reuters.
Američané by se mohli uchýlit k vystupňovanému nátlaku proto, že Muhammadovy informace mohou zastarat, jeho podřízení mohou opustit místa, jež on zná, a změnit své plány. Také panuje obava z odvetných útoků, které by mohly být pomstou za zadržení Muhammada. Tohoto muže číslo tři v hierarchii al-Kajdy zadrželi agenti pákistánské bezpečnosti v sobotu před úsvitem ve středopákistánském městě Rávalpindí ve čtvrti obývané středními vrstvami.
Zpravodajští odborníci tvrdí, že vyšetřovatelé takřka určitě sáhnou k "mírnému mučení". Umaru Farúkovi, koordinátorovi al-Kajdy dopadenému loni v červnu v Indonésii a předanému USA, se vyšetřovatelé snažili znemožnit spánek tři měsíce, než podlehl, uvedl jeden zpravodajský expert.
Muhammad bude tvrdým oříškem
"Muhammad bude velmi profesionální," soudí profesor Abuza z americké Simmons College. "Bude zatemňovat a zavádět a bude se snažit nemluvit," uvedl. Vyšetřovatelé Muhammada obviňují z mnoha teroristických útoků včetně těch, jež byly uskutečněny 11. září 2001 v New Yorku. Zosnoval údajně také útok na synagogu v Džerbě v Tunisku, při němž loni v dubnu zahynulo 19 turistů, mezi nimi 14 Němců.