Článek
Cukrářku Anastasiji Černyševovou zadržela moskevská policie pro podezření z diskreditace ruské armády. Podle nezávislého portálu OVD-Info, který sleduje případy politického pronásledování v zemi, bylo důvodem zřejmě zveřejnění snímku dortu s nápisem „Ne válce“.
Portál citoval Juliji Jevdokimovovou, obhájkyni cukrářky, s tím, že policisté odvedli Černyševovou z jejího bytu. Na služebně s ní pak sepsali protokol podle ruského trestního zákona o šíření nepravdivých zpráv týkajících se armády.
Černyševová podle rozhlasu Radio Svoboda již několik let peče dorty pod značkou „Chléb a hry“. Od začátku ruské války proti Ukrajině používá k ozdobě pacifistické nápisy a snímky zveřejňuje na sociálních sítích. Na Instagramu má přes 24 tisíc sledujících. Část svých příjmů žena věnuje na dobročinné účely, přičemž tvrdí, že peníze neposílá přímo ukrajinské armádě.
В Москве пришли с обыском и задержали девушку-кондитера из-за торта с надписями «Нет войне» — ОВД-Инфо
— SOTA (@Sota_Vision) April 27, 2023
Анастасия Чернышева уже много лет печет торты под брендом «Хлеб и зрелища», часто украшая свою выпечку цветами украинского флага или антивоенными надписями. Часть своих доходов… pic.twitter.com/GlQQF3Zxpe
Ruskou důchodkyni udali, že v restauraci chválila vzhled a vtip Zelenského. Dostala tučnou pokutu
Své výrobky cukrářka stylizuje do barev ukrajinské vlajky. Mimo tradičních nápisů jako „Ne válce“ se v její produkci objevují také texty jako „Svobodu Rusku, mír Ukrajině“ nebo „Slunce vzejde“ na žluto-modrém podkladu v barvách ukrajinské vlajky.
Rozhlas přitom uvedl, že není jasné, co bylo přesným důvodem stíhání cukrářky. Policie ale podle obhájkyně prohledala před zadržením její byt.
Článek o diskreditaci armády byl schválen osm dní po začátku války proti Ukrajině. Předpokládá pokutu v rozmezí od 30 do 50 tisíc rublů za veřejné akce, které mají být zaměřeny na diskreditaci armády, tedy její nasazení v tzv. zvláštní vojenské operaci, jak ruské úřady označují válku na Ukrajině.
Za „diskreditaci“ přitom ruské soudy považují šíření jakýchkoli informací o válce, které jsou odlišné od oficiálního stanoviska. Týká se to mimo jiné protiválečných plakátů, kreseb či příspěvků na sociálních sítích.