Článek
Lavrov po setkání prohlásil, že během schůzky zdůrazňoval to, že Hamás musí respektovat všechny podmínky: "To (pro Hamás) znamená především nutnost dodržovat všechny existující dohody (s Izraelem), nutnost uznat práva Izraele na existenci a jako jednacího partnera a nutnost odmítnout všechny ozbrojených metody při řešení politických otázek."
Vedoucí šestičlenné delegace Hamásu Chálid Mišal označil jednání s Lavrovem za "dobrá, konstruktivní a otevřená". Mišal podmínil pokrok v mírových jednáních stažením Izraele z okupovaných území a povolením návratu uprchlíků. "Nemůže být mír, dokud bude okupace pokračovat," řekl na společné tiskové konferenci s Lavrovem. "To je naše poselství světu a doufáme, že nás mezinárodní společenství podpoří. Jásir Arafat a Mahmúd Abbás uznali Izrael a změnilo se tím něco? Nic se nezměnilo."
Člen delegace Hamásu Muhammad Nazzal po příletu do Moskvy novinářům řekl, že Hamás neuzná Izrael. Chálid Mišal pak tuto zemi obvinil, že nedodržuje mírový plán, známý pod názvem cestovní mapa. "Problémem není postoj našeho hnutí k cestovní mapě. Problémem je přístup Izraele. Ten vlastně mírový plán odmítnul, když přijal Šaronovo řešení problému," dodal Nazzal.
Palestinci hovořili s novináři krátce po příletu. "Záležitost uznání Izraele je uzavřena. Neuznáme Izrael," prohlásil Nazzal.
Uznání Izraele a ukončení ozbrojeného boje proti němu jsou přitom podmínky mezinárodního společenství, má-li pokračovat mezinárodní finanční pomoc Palestincům. Hamás je ochoten dohodnout se jen na dlouhodobém příměří. Izraelci s radikály, které řadí mezi teroristy, jednat odmítají.