Článek
Vojenští operativci se obávají, že špionážní zařízení, která nalezli ve vodách Spojeného království, nastražili Rusové s cílem sabotovat kritickou britskou infrastrukturu. Některé senzory měly sledovat i čtyři britské ponorky třídy Vanguard nesoucí jaderné rakety. S odvoláním na vojenské zdroje o tom píše britský list The Sunday Times.
Nejméně jedna z ponorek třídy Vanguard permanentně operuje na moři, Britové ji využívají jako součást politiky odstrašování.
V Atlantiku zuří válka
„Nemělo by být žádných pochyb o tom, že v Atlantiku zuří válka,“ uvedl pro Sunday Times vysoce postavený vojenský důstojník. „Je to hra na kočku a myš, která trvá od konce studené války a nyní se znovu více rozjíždí,“ dodal s tím, že „jsme svědky fenomenálního množství ruské aktivity“.
Někteří z vojenských činitelů jsou přesvědčeni o tom, že tyto méně viditelné operace v mořích, které vycházejí na povrch, jsou součástí skryté války ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusové se zaměřují na kabely, potrubí a další podmořské cíle.
„Moskva disponuje flotilou speciálních ponorek, které jsou, co se válčení na mořském dně a špionáže týče, údajně lépe vybavené než ty, které vlastní Británie a její spojenci v NATO,“ píše The Telegraph.
Za posledních 15 měsíců bylo v Baltském moři poškozeno nejméně 11 internetových kabelů. „V současnosti je v provozu 60 internetových kabelů, které spojují Británii se zbytkem světa, a některé z nich nejsou veřejně dostupné,“ uvedl pro The Sunday Times jeden ze zdrojů.
Britové chtějí investovat do pobřežní infrastruktury
Britská vláda se nyní snaží od technologických a energetických společností zajistit finance k tomu, aby pomohla armádě chránit podvodní infrastrukturu. „Jsme odhodláni zvýšit bezpečnost kritické pobřežní infrastruktury,“ potvrdil mluvčí britského ministerstva obrany.
„Po boku našich spojenců z NATO a Společných expedičních sil (JEF) posilujeme naši vlastní schopnost zajistit, že ruské lodě a letadla nebudou moci tajně operovat v blízkosti Spojeného království nebo v blízkosti území NATO. Využíváme nové technologie, například umělou inteligenci, a koordinujeme hlídky s našimi spojenci. Naše nepřetržité jaderné odstrašení pokračuje v hlídkování světových oceánů, jak tomu je již posledních 56 let,“ dodal mluvčí.
Zdroj z britského námořnictva uvedl, že v plánu je dokonce položit na některých místech námořní miny, což by byl krok, ke kterému by se britské námořnictvo uchýlilo poprvé od konce studené války.