Článek
Záměr potvrdila ředitelka Louvru Laurence Des Carsová. „Pokud jde o mě, jsem pro a myslím, že stejný názor má mnoho dalších lidí. Přemýšlíme o tom,“ řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici France Inter, když odpovídala na otázku, zda si Mona Lisa alias La Gioconda nezaslouží oddělenou místnost.
“On essaye de montrer que ça n'est pas un récit parfait.”
— France Inter (@franceinter) April 27, 2024
Laurence des Cars, directrice du @MuseeLouvre, détaille le propos de l'exposition consacrée à la réinvention moderne des Jeux olympiques et qui a débuté au sein de l'institution parisienne le 24 avril. #le69inter pic.twitter.com/ccjeQ5I3jr
Vedení Louvru podle ředitelky už vede příslušné konzultace s ministerstvem kultury. „Je vždy frustrující, když podmínky pro prezentaci uměleckého díla nejsou ideální. A to je případ Mony Lisy, takže ve spolupráci ministerstvem kultury přemýšlíme o tom, jak situaci zlepšit. Podle mne je to nezbytné,“ dodala Des Carsová.
Mona Lisa je k vidění v největším sále Louvru, reprezentačním Salle des États. Společně s ní se v místnosti nacházejí i díla velkých benátských mistrů ze 16. století včetně největšího obrazu muzea, Svatba v Káni od Paola Veroneseho.
Záhadný úsměv Mony Lisy si denně přijde prohlédnout v průměru 20 tisíc návštěvníků. Obraz je umístěn ve vitríně z neprůstřelného skla. Letos v lednu se dílo stalo terčem dvou ekologických extremistek, které na něj vychrstly polévku a vykřikovaly hesla o „zdravém jídle“ a trvale udržitelném rozvoji. Obraz ale nijak nepoškodily.
Monu Lisu namaloval da Vinci na počátku 16. století během pobytu ve Florencii. Při útěku z Říma do Francie v roce 1516 jej vzal s sebou.