Článek
„Shamimě hrozilo v táboře nebezpečí,“ řekl zdroj deníku The Sun. „Žila ve strachu, protože na její halvu byla vypsaná odměna. Myslela si, že nemá žádnou jinou možnost než utéci, aby měla s dítětem šanci na přežití,“ dodal.
Devatenáctiletá dívka se podle posledních informací uchýlila do dalšího uprchlického tábora Al- Roj u iráckých hranic.
Podle zdroje The Sun se z ní stala celebrita. „Neustále se dívá za sebe, protože se obává represí, že se odvážila mluvit o životě v Islámském státě,“ dodal zdroj s tím, že ačkoliv žije ve strachu, může si za to prý sama.
Islámští radikálové ji také kritizovali za to, že se opakovaně objevila v televizi, aniž by si zakrývala obličej.
Zpět ji nechtějí
Snaha Begumové dostat se s dítětem zpět domů vyvolala velké pozdvižení. Velká Británie od ní dává ruce pryč a nechce, aby se vrátila. Britský ministr vnitra Sajid Javid rozhodl, že Begumová přijde o britské občanství a tím i o možnost se do vlasti vrátit. [celá zpráva]
Dívka má ještě bangladéšské občanství po matce, tamější úřady ale oznámily, že ji nenechají vstoupit do země.
Begumová utekla v únoru 2015 s dalšími dvěma dívkami ze školy v Bethnal Green, Kadizou Sultanovou a Amirou Abasovou. První zřejmě zahynula při explozi domu, kde žila. Osud druhé není znám.
V rozhovoru pro média Begumová přiznala, že pózovala pro plakát pro nábor příslušníků Islámského státu. Mladá žena dávala také stále najevo sympatie k Islámskému státu a srovnávala jeho zločiny s nálety koalice proti IS.
Řekla také, že se dívala na propagandistická videa Islámského státu a skupin napojených na Al-Káidu včetně těch, která zachycovala vraždění britských zajatců. Uvedla, že si nepamatuje jména žádných obětí.
Věděla i o atentátu v Manchesteru po koncertu Ariany Grande, ale nevěděla, že tam tehdy zemřely ženy a děti.