Článek
Palestinské radikální hnutí Hamas však podle agentury AFP oznámilo, že nehodlá složit zbraně.
Izraelští osadníci odmítají jakékoli rušení osad vystavěných na palestinských územích bez povolení. Prohlásil to dnes v Jeruzalémě podle agentury AFP mluvčí izraelských osadníků.
Izraelský premiér zároveň vyjádřil podporu myšlence soužití izraelského a palestinského státu. Existenci palestinského státu a zajištění svobody pro Palestince rozhodně podpořil také americký prezident George Bush. Vyjádřil zároveň závazek, který Spojené státy cítí vůči bezpečnosti Izraele coby židovského státu, uvedla agentura Reuters.
Smyslem dnešního summitu je otevření cesty k plnění nového mírového plánu pro Izrael a Palestince. Účastníky jsou prezident USA George Bush a premiéři Izraele a Palestinců Ariel Šaron a Mahmúd Abbás.
Bush vyjednával s oběma politiky odděleně
Bush se předtím sešel s oběma politiky odděleně a těsně před summitem s nimi pózoval kamerám. Abbás a Šaron se ale stisku ruky před objektivy vyhnuli. Státníci jednají v letním sídle jordánského krále Abdalláha II., s nímž se Bush sešel jako s hostitelem hned ráno.
Mírový plán vypracovaly kromě USA Evropská unie, OSN a Rusko a v dubnu ho Spojené státy předložily oběma stranám. Palestinci ho přijali, Izrael s 12 výhradami.
Přinese "cestovní mapa" mír?
Plán, nazvaný cestovní mapa, je třífázový a počítá s ukončením izraelsko- palestinského konfliktu do roku 2005, kdy má vzniknout palestinský stát v definitivních hranicích.
První fáze měla skončit letos v květnu ukončením vzájemného násilí a reformou palestinských politických institucí. Izrael se měl stáhnout z palestinských měst a zmrazit rozšiřování židovských osad. Palestinci měli uspořádat volby.
Druhou fázi ohraničuje letošní prosinec. Do té doby má vzniknout palestinský stát v dočasných hranicích, bude uspořádána mezinárodní konference a určen mezinárodní dohled nad plněním jednotlivých, mnohem podrobnějších bodů plánu.
V letech 2004-2005 se má konat druhá mezinárodní konference, dojednána konečná dohoda a ukončen konflikt. Dohoda musí obsahovat vyřešení otázky hranic palestinského státu, statusu Jeruzaléma, palestinských uprchlíků a židovských osad. Arabské státy by měly normalizovat vztahy s Izraelem.