Článek
„Zatímco Kreml pokračuje v záměrné a nevyprovokované válce proti Ukrajině, celý svět sleduje, jak se Putin dopouští nezodpovědného jaderného šermování,“ dodal americký ministr obrany, kterého citovala agentura Reuters.
Poznamenal také, že Rusko „modernizuje a rozšiřuje svůj jaderný arzenál“.
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu koncem listopadu oznámil plánované rozšíření jaderné infrastruktury Ruska v příštím roce. Zahrnovat by to mělo i budování základen pro nové raketové systémy.
Agresora vymažeme z povrchu světa. Putin mluví o jaderných zbraních už jen tak sám pro sebe
Téma jaderných zbraní zmiňují Rusové opakovaně. Snaží se tím odradit Západ od pomoci Ukrajině, na kterou od února útočí. V pátek se Putin rozmluvil o tom, co by bylo, kdyby bylo Rusko terčem jaderného útoku, čímž mu ovšem nikdo nehrozí, pokud jaderné zbraně samo nepoužije.
„Jakákoliv země, která se odváží zaútočit na Rusko jadernými zbraněmi, bude vymazána z povrchu světa,“ prohlásil na jednání Euroasijské ekonomické rady.
Vyzdvihoval také ruské nosiče jaderných hlavic, které by podle něj Rusku v případě potřeby zajistily zdrcující odvetu.
„Poté, co výstražný systém dostane signál o raketovém útoku, vyšleme do vzduchu stovky, opravdu stovky raket, které není možné zastavit… Co to znamená? Pád částí raketových hlavic na ruské území je tak jako tak nevyhnutelný. Nicméně z nepřítele nezůstane nic, protože zlikvidovat stovky raket nelze,“ řekl Putin ve vystoupení, jehož část zveřejnil ruský portál Izvestija. Zdůraznil, že Rusko má nyní k dispozici hypersonické zbraně.
Ruský prezident pak odkazoval na americkou teorii preventivního úderu, kterou Rusko zatím nezastává, a naznačil, že by se jí jeho země mohla v zájmu zajištění bezpečnosti inspirovat.
Už ve středu se Putin zmínil o narůstající jaderné hrozbě. Ve stejný den se také nechal slyšet, že by se země v případě ohrožení bránila všemi dostupnými prostředky, ačkoli se prý chce orientovat především na ty mírové.
USA v minulosti Rusko několikrát varovaly před použitím jaderných zbraní na Ukrajině. Podle vyjádření Jakea Sullivana, bezpečnostního poradce amerického prezidenta, by pak Rusko čelilo katastrofálním následkům. USA by v takovém případě musely rázně zareagovat, konkrétní podobu americké reakce ale Sullivan neuvedl.
V pátek před eskalací války na Ukrajině varoval i generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Podle něj není vyloučené, že by válka přerostla v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem a NATO. Aliance nicméně usiluje o to, aby se tak nestalo, ujistil Stoltenberg.