Článek
Letoun aerolinií JAT s rakví na palubě přistál na bělehradském letišti, kde už čekal vůz soukromého pohřebního ústavu, aby tělo odvezl do márnice v srbské metropoli. Ostatky budou před sobotním pohřbem vystaveny ve čtvrtek a v pátek k veřejnému rozloučení.
V zimním chladu čekala na letadlo s rakví malá skupina členů Socialistické strany Srbska (SPS), v jejímž čele Milošević dlouho stál, s velkým věncem zdobeným rudými růžemi, symbolem strany.
"Pohřeb v Srbsku je jenom přirozený pro muže, který vedl zemi tak dlouho," uvedl tajemník SPS Milord Vučelič, dlouholetý Miloševičův přítel.
Tlak na Bělehrad
Miloševičovi socialisté hrozili, že přestanou podporovat srbskou menšinovou vlády, pokud bude odepřen někdejšímu prezidentovi pohřeb ve vlasti. "Požadujeme, aby úřady vytvořily podmínky pro důstojné pohřbení Slobodana Miloševiče v Bělehradě, aby perzekuce namířené proti jeho rodině ustaly a aby jim bylo umožněno pravidelně navštěvovat jeho hrob," prohlásil činitel SPS Milisav Petronijevič.
Zejména Marko Miloševič Bělehrad obviňoval, že brání pohřbu otce ve vlasti. Mohla to však být jen forma nátlaku, aby vláda vyhověla požadavkům pozůstalých. Bělehrad v úterý oznámil, že souhlasí s pohřbem v Bělehradě, ovšem nemůže být státní. Později ještě bělehradský soud pozastavil platnost zatykače na vdovu Miru Markovičovou. Musí však odevzdat pas.
V Srbsku panují obavy, že by nacionalisté mohli pohřbu v Srbsku využít, aby se znovu dostali k moci.
Sporná smrt
Nadále přetrvávají otázky okolo smrti Miloševiče, protože se v jeho krvi našly stopy po preparátu, který možná snižoval účinnost léků na vysoký krevní tlak. Miloševič prý měl ve vězení volný přístup k nepředepsaným lékům i k alkoholu. Netrpělivě se proto očekává oficiální závěrečná zpráva z pitvy zahrnující i toxikologické zkoušky. Marko tvrdí, že jeho otec byl zavražděn.