Článek
Jeden z neojstřeji sledovaných vězňů světa se hájil proti obvinění z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných během válek na Balkáně.
"Obvinění vznesená proti mně jsou nestoudné lži a neustálé překrucování dějin," řekl bývalý muž číslo jedna z Bělehradu, který předstoupil před porotu po dvouměsíční pauze v bojovné náladě. Oblečen byl tradičně do tmavě modrého obleku s kravatou v barvách Jugoslávie.
Rozbití Jugoslávie
Exprezident měl svůj první projev čtyři hodiny. Podle očekávání zpochybnil politiku západních mocností za balkánských válek v devadesátých letech.
"V mezinárodní veřejnosti se vytvořil deformovaný obraz toho, co se stalo v bývalé Jugoslávii, a ten se stále udržuje, aby se mohli vyhnout odpovědnosti skuteční viníci," řekl Miloševič a za hlavní sílu odpovědnou za rozbití bývalé Jugoslávie v 90. letech označil mezinárodní společenství.
To má podle něj na svědomí to, že byl "rozbit multietnický a multikulturní stát s mnoha náboženstvími".
V rámci obhajoby chce povolat 1630 svědků, mezi nimi bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, německého kancléře Gerharda Schrödera nebo britského premiéra Tonyho Blaira.
Na obhajobu má vyměřeno jen 150 pracovních dní, které vyprší v říjnu 2005; rozsudek se pak očekává koncem příštího roku. Pokud bude usvědčen, hrozí mu až doživotí.
Zdravotní problémy
Podle mluvčího tribunálu soudci, zřejmě tuto středu, posoudí exprezidentův zdravotní stav. Rozhodnou také o tom, zda mu bude přidělen obhájce.
Miloševič trpí vysokým krevním tlakem a nemocemi kardiovaskulárního systému. Kvůli opakovaným chřipkám a dalším zdravotním komplikacím musel být proces často přerušován.
Fakta o procesu
- Začal v únoru 2002
- Miloševič se zpovídá z více než 60 obvinění
- Soud již vyslechl 295 svědků
Zdroj BBC
První svědkové budou moci být předvoláni nejdříve 7. září. Pozorovatelé proces kvůli jeho rozsahu přirovnávají k účtování se zločinci z druhé světové války v Norimberku.