Článek
Oba politici nyní čelí před mezinárodním soudním tribunálem v Haagu obvinění ze spáchání válečných zločinů v bývalé Jugoslávii a hrozí jim doživotní tresty vězení.
"Pro Miloševiče by bylo symbolické získat křeslo v parlamentu," prohlásil poslanec za SPS Ivica Dačič. "Budeme s ním o tom mluvit a uvidíme, zda si to bude přát," dodal.
Vůdce radikálů Tomislav Nikolič již s Vojislavem Šešeljem v pondělí krátce telefonicky hovořil, ale správa vězení v Haagu prý jejich rozhovor přerušila. Mluvčí haagského tribunálu Jim Landale to však v rozhovoru s agenturou AP popřel a řekl, že věc bude prošetřena. Podle Nikoliče však byl Šešelj po vítězství své strany ve volbách fakticky izolován od okolí.
OBSE: volby byly v pořádku
Průběh srbských voleb kladně ocenila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). "Volby byly dobře organizovány a proběhly v souladu s mezinárodními standardy," uvedl včera viceprezident Parlamentního shromáždění OBSE a zvláštní koordinátor této organizace pro volby v Srbsku Igor Ostaš v prohlášení schváleném sekretariátem OBSE.
Podle šéfa pozorovatelské mise Parlamentního shromáždění Rady Evropy v Srbsku Murata Mercana však "přítomnost jmen osob podezřívaných z válečných zločinů na seznamech kandidátů do parlamentu vyvolala negativní reakci světové veřejnosti".
"Účast těchto kandidátů ve volbách ukázala nedostatečnou politickou odpovědnost státních struktur v Srbsku," řekl Mercan citovaný agenturou RIA-Novosti.