Článek
Ještě před rokem letecký magnát vzlétl do vesmíru s kosmickou lodí Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose (59). V roce 2016 se vydal na jižní pól s Buzzem Aldrinem (93), legendou mezi astronauty, jenž se jako člen posádky Apollo 11 stal druhým člověkem, který v červenci 1969 kráčel po povrchu Měsíce.
„Harding miluje adrenalin a užívá si ho vrchovatě - jako parašutista, pilot a potápěč. V Guinnessově knize má zapsány tři světové rekordy, mimo jiné za nejdelší přeplutí nejhlubší části oceánu,“ upozornil deník Bild.
Harding řídí leteckou společnost Action Aviation v Dubaji. V sobotu na sociálních sítích oznámil svou cestu k potopenému Titaniku, na Instagramu napsal: „Na Newfoundlandu je nejhorší zima za posledních 40 let. Proto naše výprava pravděpodobně zůstane první a jedinou letošní pilotovanou misí k Titaniku“.
Nejvíc mě děsí, že s tím někde uváznu, líčil loni majitel zmizelé ponorky
Dobrodruh pokračoval: „Právě se otevřelo okno počasí a my se zítra pokusíme o ponor.“ Řekl, že je hrdý na to, že konečně může oznámit, že se zúčastní mise k tomu, co takřka čtyři kilometry pod hladinou zbylo z „nepotopitelného“ parníku.
Harding je ženatý, má dva syny , nevlastní dceru a nevlastního syna Briana Szasze. „Posílám otci povzbuzení a modlitby,“ napsal Brian na Facebooku.
Kathleen Cosnettová, Hardingova sestřenice , řekla deníku The Daily Telegraph, že ji zdrtilo a ohromilo, když se dozvěděla, že byl na pohřešované ponorce. Popsala ho jako„odvážného a zvídavého dobrodruha“.
Mark Butler, výkonný ředitel společnosti Action Aviation, v níž Harding působí jako předseda představenstva, prohlásil: „Stále je dost času na úspěch záchranné mise, na palubě je vybavení pro přežití v tomto případě. Všichni doufáme a modlíme se, aby se vrátil živý a zdravý.“
Pět ztracených
Ponorka k Titaniku obvykle veze pilota, tři platící hosty a toho, koho Ocean Gate Expeditions, která plavbu provozuje, nazývá de facto průvodcem.
Informace o expedici k Titaniku
Každá expedice OceanGate Titanic vyráží z kanadského St John's.
Ponorka Titan má kamery s vysokým rozlišením a poskytuje lidem na palubě živý pohled na Titanik.
Vybraným osobám musí být nejméně 18 let a musí například vylézt po šestimetrovém žebříku. Absolvují výcvik v navigaci, pilotáži, sledování a komunikaci.
Během pobytu v ponorce stráví posádka „tři až pět hodin“ průzkumem vraku Titaniku. Ponor včetně sestupu i výstupu údajně trvá kolem osmi hodin.
Například za osmidenní expediční cestu požaduje společnost čtvrt milionu dolarů (5,4 milionu korun).
Expedice se uskutečnily v letech 2021 a 2022 a firma již dříve uvedla, že bude výlety pořádat každý rok.
Hardinga doprovázel i Paul-Henri Nargeolet (77), francouzský odborník na Titanik , který vedl již několik výprav k vraku. Na palubě je také Stockton Rush, šéf a zakladatel společnosti Ocean Gate Expeditions.
Podle úterního prohlášení rodiny citovaného CNN byli na palubě také Shahzada a Sulaiman Dawoodovi, pákistánský podnikatel a jeho syn. Shahzada je podle svých internetových stránek šéfem kalifornské výzkumné organizace SETI Institute a místopředsedou společnosti Dawood Hercules Corporation, součásti Dawood Group, konglomerátu různých podniků vlastněných rodinou, včetně investičních fondů.
Účast narychlo odřekl
Do posádky měl ještě patřit David Concannon, právník a profesionální potápěč, avšak musel narychlo odříct. Ve zprávě sdílené na sociálních sítích vysvětlil: „Vážení přátelé, Předmět: Titanic. Jak jsem psal minulý týden, měl jsem se zúčastnit této výpravy a skutečně i tohoto ponoru, ale musel jsem to zrušit, abych se věnoval jinému naléhavému úkolu.“
„Včera večer mi zavolali a požádali mě, abych poskytl jakoukoli pomoc, která by zajistila bezpečný návrat všech na ponorce. Samozřejmě jsem okamžitě souhlasil,“ dodal.