Článek
Onemocnění již údajně postihlo od začátku března asi stovku amerických vojáků, a to nejen v Iráku, ale i v Kataru, Kuvajtu a Uzbekistánu. Patnáct vojáků připoutala neznámá choroba na lůžka na jednotkách intenzivní péče, dva nemocní již chorobě podlehli. Tři muži stále zůstávají hospitalizovaní.
Experti se o práci rozdělí
Američtí odborníci mají především zjistit důvody neobvykle častého výskytu nemoci a prověřit, zda je mezi jednotlivými případy nějaká souvislost. Experti na infekční onemocnění a epidemiologové se mají v Landstuhlu zaměřit na vyšetřování nemocných, kteří tam byli převezeni z Iráku, další odborníci mají přímo v Iráku zkoumat vzorky půdy, vody a vzduchu.
Nemoc upravuje statistiky
Americká armáda přes všechny spekulace médií o možném teroristickém pozadí choroby nemá zatím žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že tato onemocnění jsou důsledkem působení chemických nebo biologických zbraní.
Americká armády prý běžně eviduje ročně devět případů zápalů plic na deset tisíc osob. Neznámá choroba je proto z hlediska statistik Pentagonu velmi agresivní.