Článek
„Chápala jsem přání středoevropských a východoevropských zemí stát se členem NATO co možná nejrychleji,“ napsala v pamětech bývalá kancléřka. „Přijetí nového člena by ale nemělo přinést více bezpečí jen jemu, ale i NATO,“ dodala. Obávala se prý především rizik spojených s přítomností ruské Černomořské flotily na ukrajinském poloostrově Krym a v potaz brala i to, že tehdy do NATO chtěla jen menšina ukrajinských obyvatel.
Rusko nicméně i přesto, že se Ukrajina členem NATO dodnes nestala, tuto suverénní zemi v únoru 2022 napadlo, od té doby s ní vede válku a okupuje část jejího území.
V úryvku z memoárů zveřejněném v Die Zeit vzpomíná Merkelová na řadu setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který na ni působil jako muž, který chce být až zoufale brán vážně. Putin byl podle ní „pořád ve střehu“, jen aby se k němu někdo nechoval špatně, vždy připravený na „mocenské hry se psem“.
Posledními slovy exkancléřka připomněla incident z roku 2007, kdy se na jejím setkání s Putinem v Soči najednou objevila fena labradora, což Merkelovou zjevně vyvedlo z míry. Podle německých médií má totiž politička strach ze psů, poté co ji jeden v roce 1995 napadl.
Načasování invaze na Ukrajinu souviselo s mým odchodem
V popisu jednoho setkání s Putinem pak Merkelová naznačuje, že načasování invaze na Ukrajinu souviselo i s jejím odchodem z politiky. „Nebudeš kancléřkou věčně a pak se stanou členem NATO. A tomu chci zabránit,“ uvedl podle bývalé kancléřky ruský prezident.
Nebudeš kancléřkou věčně a pak se stanou členem NATO. A tomu chci zabránit, uvedl podle Merkelové ruský prezident.
Merkelová popsala také první setkání s tehdy novým americkým Trumpem z roku 2017, kterého se ptala na vztah k Putinovi. „Ruský prezident ho zjevně velmi fascinoval. V následujících letech jsem měla dojem, že politici s autokratickými a diktátorskými rysy pro něj mají zvláštní kouzlo,“ uvedla.
Trump vnímá svět z pohledu realitního magnáta. „Podle něj si země vzájemně konkurují, úspěch jedné byl neúspěchem druhé. Nevěřil, že by se spoluprací mohlo dosáhnout blahobytu pro všechny,“ uvedla.
Na to, jak jednat „s lidmi s fundamentálně odlišnými názory“, se Merkelová podle svých slov ptala při audienci ve Vatikánu papeže Františka, aniž by přitom výslovně zmínila Trumpa. „Ohýbat, ohýbat, ohýbat, ale dávat pozor na to, aby se to nezlomilo,“ odpověděl podle ní František.
Před letošními prezidentskými volbami ve Spojených státech si Merkelová po zkušenostech z prvního prezidentství republikána Trumpa „ze srdce“ přála vítězství demokratky Kamaly Harrisové.
Angela Merkelová byla kancléřkou od roku 2005 do roku 2021, od té doby se z veřejného života stáhla a objevuje se jen výjimečně.