Článek
Hlavní město KLDR tak podle agentury AP připomínalo klidné místo uprostřed bouře – někteří lidé o setkání věděli díky šeptandě, další zřejmě netušili vůbec nic.
Severokorejská média obvykle o mezinárodních jednáních informují až zpětně, v pondělí však mlčení překvapivě prolomil úvodník hlavního deníku Rodong Sinmun, který se chystané schůzce věnoval.
Nezvyklý krok podle některých hlasů mohl odrážet přesvědčení vedení KLDR, že jednání povedou k pozitivnímu výsledku.
„Nová éra“ jako obhajoba Kimova kurzu
„Položíme základy nových vztahů, abychom dostáli měnícím se požadavkům nové éry,“ citovala z úvodníku britská BBC. V textu se píše o „široké a detailní“ výměně názorů s cílem zavést „trvalý a mírový režim na Korejském poloostrově“ a vyřešit společné problémy včetně denuklearizace. „Dokonce i když s námi země v minulosti měla nepřátelské vztahy, náš postoj je takový, že pokud respektují naši autonomii…, měli bychom usilovat o normalizaci vztahů skrz dialog,“ shrnuje list postoj k USA.
Zmínku o „nové éře“ vysvětluje analýza BBC jako snahu režimu vysvětlit lidem, proč Kim začal vyjednávat poté, co Severokorejci roky za cenu velkých osobních obětí budovali vojenský jaderný program.
Komentář také podle ní souzní s novoročním projevem lídra Severní Koreje, v němž kladl důraz na rozvoj ekonomiky poté, co země dosáhla jaderného statusu.