Článek
Oba byli považováni za možné nástupce Mečiara v čele strany. Veteška nyní odstoupil z funkce ze "zdravotních důvodů" a Mikuš bude působit v regionální politice. Mečiar tak opět odstavil lidi, kteří svou popularitou začali ohrožovat jeho postavení v HZDS. Vedení strany to samozřejmě odmítá, ale podle některých bývalých členů jsou to jasné čistky.
"Tato personální rozhodnutí se dělají ve prospěch jediné osoby," tvrdí bývalý místopředseda HZDS Vojtech Tkáč. "Takový postup mě nepřekvapuje. Zažila jsem něco podobného," říká exministryně sociálních věcí Mečiarovy vlády Oľga Keltošová. Podobně vyštval Mečiar ze strany i nynějšího prezidenta Ivana Gašparoviče.
HZDS ztrácí voliče
Politolog Grigorij Mesežnikov v tom vidí Mečiarovu snahu zůstat i nadále "nejsilnějším proudem" uvnitř strany. "Mečiar tak reaguje na pokusy jiných stran o spolupráci s HZDS bez Mečiara. Tomu chce Mečiar zabránit," uvedl. Mečiar například odmítá spolupráci s nejsilnější opoziční stranou Smer - Sociální demokracie. Odstavení funkcionáři ale tuto spolupráci nevylučovali.
Podle posledních průzkumů HZDS ztrácí voliče. V únoru 2005 by Mečiarovu stranu volilo jen 12 procent, což je dlouhodobě nejhorší výsledek. Přispělo k tomu i Mečiarovo rozhodnutí, že za rozhovory v médiích si dá platit. Média to ignorovala a Mečiar na několik měsíců prakticky zmizel z obrazovek i ze stránek tisku.