Článek
„Pracujeme na tom, abychom funkce obnovili, co nejvíc je to možné,“ řekl zástupce agentury Javier Gomez-Elvira.
NASA uvádí, že to není zásadní problém, ale některá měření budou kvůli němu muset být omezena. „Omezuje to naši schopnost zaznamenat rychlost větru a jeho směr, když vane v určitém směru,“ řekl k tomu inženýr Ashwin Vasavada.
Čidlo má podle stanice BBC zaznamenávat údaje o teplotě na povrchu planety, teplotě, tlaku a vlhkosti vzduchu, rychlosti a směru větrných proudění a množství ultrafialového světla dopadajícího na povrch Marsu.
Není jasné, jak ke škodě došlo, ale zřejmě byl poškozen elektrický okruh při přistání Curiosity na Rudé planetě před dvěma týdny. Kromě zmíněného problému nebyly zatím zjištěny jiné potíže. V pondělí byla otestována schopnost navigace a řízení vozítka a Curiosity se chystá na svůj první výjezd poté, co byla tento týden úspěšně „rozbalena“ robotická paže sondy.
„Pojedeme pár metrů dopředu, otočíme se na místě asi o 90 stupňů a zacouváme,“ prohlásil jeden z ředitelů mise Mike Watkins.
Robotické vozidlo Curiosity má na Marsu sbírat nejrůznější data přinejmenším dva roky. V současnosti technici dokončují fázi kontroly jednotlivých funkcí vozítka po přistání. Sonda působící v oblasti kráteru Gale zaznamenala odpolední teploty až do výše 2,7 stupně Celsia a noční spadající k minus 75 stupňům.