Článek
Vláda Mali požádala Radu bezpečnosti na základě sedmého článku Charty OSN o vyslání mezinárodních vojenských sil, které by "armádě Mali pomohly znovu dobýt obsazené území na severu země," uvedl Fabius. V dopise se podle něj uvádí, že vojenská pomoc by měla být poskytnuta "okamžitě". Mluvčí Pan Ki-muna podle agentury Reuters přijetí dopisu potvrdil s tím, že šéf OSN dokument zkoumá.
Podle Fabiuse bude dopis předmětem diskusí na vysoké úrovni během Valného shromáždění OSN, jeho všeobecná rozprava dnes v New Yorku začíná. Francouzská vláda už o problému zahájila konzultace s ostatními členy Rady bezpečnosti.
V Bamaku bylo v pondělí oznámeno, že Mali a blok západoafrických států ECOWAS se dohodly na podmínkách rozmístění afrických vojenských sil na maliském území. Západní státy jsou ale k dohodě skeptické a nemají navíc zatím žádné informace o stanovisku Ruska, které může vyslání vojsk v Radě bezpečnosti vetovat.
Sever Mali je téměř půl roku obsazen radikálními islamisty. Březnového svržení prezidenta a následné politické krize v Mali využily islamistické skupiny k obsazení severu země. Mají vazby na severoafrickou větev teroristické sítě Al-Káida a prosazují vládu podle islámského práva šaría. |