Článek
Hamás by přijetím plánu vlastně židovský stát uznal, což dosud odmítal. První ultimátum vypršelo v úterý, ale Abbás dal na úterní schůzi výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a zástupců palestinských parlamentních frakcí dohodě další prostor.
V případě, že bude nucen referendum vypsat, měli by Palestinci rozhodovat podle agentury Reuters zřejmě v červenci. Hamás považuje vypisování referenda k této otázce za nelegální.
Abbás se zástupci Hamásu o dokumentu zvaném národní usmíření jednal do pondělka. [celá zpráva] Ačkoli agentury označují jednání za neúspěšná, zástupci Hamasu tvrdí, že se podařilo dohodnout na mnoha bodech. Hamás údajně prosazoval dílčí změny v textu, na což ale bývalá vládní strana Fatah nechce přistoupit.
Dokument sepsali Palestinci věznění v Izraeli
Osmnáct bodů smlouvy sepsalo nedávno pět Palestinců, kteří jsou vězněni v Izraeli a mezi Palestinci jsou váženi.
Kromě vytvoření palestinského státu na území, která Izrael obsadil v roce 1967, text počítá také s návratem palestinských uprchlíků, začleněním radikálních skupin Hamás a Islámský džihád do OOP a omezením odboje proti Izraelcům jen na palestinská území.
Hamás byl donedávna vůdčí složkou tohoto boje, Izrael neuznává a odmítá se řídit dříve uzavřenými mírovými dohodami. Kvůli tomuto programu západní společenství přerušilo finanční pomoc palestinským institucím a podmínilo ji změnou postoje Hamásu k Izraeli.