Článek
Podle premiéra jsou prvořadou podmínkou pro vytvoření autonomie dobré vztahy se sousedními zeměmi.
"To nejlepší, co může Maďarsko udělat, je udržování vyrovnaných a klidných vztahů se sousedy. Tyto vztahy především nesmějí hledět do minulosti," dodal.
Gyurcsány zdůraznil potřebu vysvětlovat, že autonomie není "předsíní národního separatismu", a sousední státy se tak přestanou bát maďarské autonomie.
Jednání o vízech
Maďarská vláda rovněž uvažuje o vydávání tzv. národních víz příslušníkům maďarských menšin v sousedních státech.
Podle těchto představ by víza platila pět let a usnadnila by kontakt příslušníků menšin s "mateřskou zemí" po vstupu Maďarska do schengenského prostoru.
Gyurcsány jednal ve čtvrtek se zástupci slovenských a vojvodinských Maďarů Bélou Bugárem a Józsefem Kaszou.
Podle Bugára po tomto jednání kleslo napětí mezi menšinami a maďarskou vládou, které způsobil její odmítavý postoj k dvojímu občanství. Gyurcsány však opětovně potvrdil, že podmínkou udělení občanství zůstává trvalý pobyt v Maďarsku.
Ostré reakce ze SR
"Domluvili jsme se, že o otázkách týkajících se menšin budeme vytvářet stanovisko společně," uvedl Bugár, který si dlouhodobě stěžuje, že maďarská vláda o menšinách rozhoduje bez konzultací s jejich zástupci.
Předseda mimoparlamentní Slovenské národní strany Ján Slota v reakci na premiérova slova o autonomii vyzval slovenskou vládu, aby stáhla své vojáky z Kosova, aby "měl kdo bránit jižní část slovenské hranice".