Článek
Sedm kusů vzácných stříbrných nádob získalo Maďarsko za 15 miliónů eur (přes 412 mil. Kč). Poklad pak zdarma vystavilo v budově parlamentu a zájem veřejnosti překonal veškerá očekávání.
„Obdivuji ta nádherná umělecká díla, důkaz zručnosti mistrů dob dávno minulých,“ neskrývala nadšení Katalin Ácsová z Budapešti. Jméno Seuso figuruje v nápisu na devítikilogramové míse o průměru 70 cm, součásti pokladu. „Ať tyto mísy slouží tobě, Seuso, a tvým potomkům,“ praví se tam.
Seuso tak byl pravděpodobně velmi významný a zámožný člověk. Žil na panství nedaleko jezera Pelso, dnešního Balatonu.
Nálezce údajně spáchal sebevraždu
Římská říše obsadila území kolem Balatonu v roce 12 př. n. l. Podle historiků mohl Seuso ukrýt poklad při některém z pravidelných útoků germánských kmenů. V 70. letech minulého století objevil stříbrnou nádheru József Sümegh u obce Pogárdi nedaleko Balatonu.
V roce 1980 Sümegh za záhadných okolností ve věku 24 let zemřel – podle oficiální verze spáchal sebevraždu. Poklad se ještě za socialismu záhadným způsobem, nejspíš propašováním, dostal za hranice a skončil v soukromé sbírce v Londýně. Tvořilo ho původně 14 kusů předmětů. Orbán slíbil, že získá i ostatní. Skvosty vlastní lord Northhampton, který se rozhodl část pokladu prodat.