Článek
"Základ pro dohodu se nalezl, zbývá ji už jen dokončit. To se stane v příštích hodinách," řekl šéf francouzské diplomacie Dominique de Villepin rozhlasové stanici RFI. Na otázku, zda Francie v radě bezpečnosti použije právo veta, odpověděl: "Vždy jsme princip zrušení sankcí podporovali. Po podpisu dohody rychle vyvodíme závěry."
Kaddáfí: Nové vztahy s Francií
V projevu přenášeném živě v neděli večer libyjskou státní televizí potvrdil dosažení dohody vůdce libyjské revoluce a hlava státu Muammar Kaddáfí. "Můžeme říci, že případ letadla UTA a případ Lockerbie jsou už za námi a že otevíráme novou etapu (vztahů) s Francií a Spojenými státy," citovala Kaddáfího agentura AFP.
"Peníze mají pro nás malou cenu, máme svou důstojnost a také jsme dospěli k nové etapě se Západem," dodal libyjský vůdce.
Lybie zvýšila odškodnění
Tripolis formálně nepřiznal odpovědnost za atentát proti letounu francouzské společnosti UTA nad Nigerem v roce 1989. Poté, co před pařížským soudem bylo v nepřítomnosti z masakru usvědčeno šest Libyjců, dal ovšem najevo ochotu vyplatit odškodnění.
Libye původně nabízela rodinám 170 obětí úhrnem 34 miliónů dolarů, tedy mnohem méně než v případu Lockerbie. Později se prý libyjská nabídka zvýšila na 300 000 dolarů pro jednu rodinu. Pozůstalí údajně žádali náhradu na úrovni odškodného pro blízké obětí leteckého neštěstí stroje Concorde u Paříže v roce 2000. Rodiny těchto 109 mrtvých dostaly na odškodném celkem 120 miliónů dolarů.
Británie chce zrušit protilybijské sankce
Paříž Lybii najevo, že v zájmu spravedlivého vyřešení požadavků francouzských pozůstalých je odhodlána použít svého práva veta v RB OSN při jednání o ukončení protilybijských sankcí.
Podnět k jejich zrušení dala Británie minulý týden poté, co Tripolis souhlasil, že zaplatí 2,7 miliardy dolarů rodinám 270 osob, které zahynuly při útoku proti dopravnímu letounu v roce 1988 nad skotským městečkem Lockerbie.
Podle posledních neoficiálních informací se nyní s hlasováním počítá ve středu.