Článek
„Musím říct, že Bělorusko je de facto pod vojenskou okupací,“ tvrdí Cichanouská. Lukašenko nemá pod kontrolou přítomnost ruských vojsk ani jejich rozmístění, dodala. „Jednoduše musí se vším souhlasit, protože ví, že bez podpory (ruského prezidenta Vladimira) Putina by v Bělorusku neměl šanci politicky přežít,“ domnívá se představitelka běloruské opozice.
Moskva využívá Bělorusko jako základnu ve válce s Ukrajinou, píše agentura. Na území svého blízkého spojence rozmisťuje tisíce vojáků v rámci společné operační skupiny. Ukrajina začala minulý týden stavět na hranici s Běloruskem obrannou bariéru, tvoří ji železobetonový plot s ostnatým drátem.
Lukašenko vymyslel nový způsob, jak poslat lidi do vězení
Zprávy z konce října o plánu na vytvoření společného výcvikového střediska Ruska a Běloruska vyvolaly obavy, že by se Bělorusko mohlo připojit k bojům na Ukrajině, píše AFP. Podle Cichanouské by se ale běloruští vojáci odmítli připojit k Moskvou rozpoutané válce a „Lukašenko to ví“. Zprávy o rozmístění ruských jaderných zbraní se podle Cichanouské dosud také nepotvrdily.
„Situace v Bělorusku se zhoršuje. Musím říci, že počet politických vězňů roste, zadržování pokračuje a lidé jsou odsuzováni k mnoha letům vězení,“ uvedla Cichanouská. „Žádáme svět, aby byl vytrvalý a důsledný a aby neodpouštěl a nezapomínal na to, co režim napáchal a v čem pokračuje,“ řekla.
Cichanouská v roce 2020 kandidovala v prezidentských volbách, po nichž v zemi následovaly masové protesty proti domněnkám, že výsledky voleb byly zfalšovány. Podle oficiálních oznámení obhájil mandát dlouholetý běloruský lídr Alexandr Lukašenko, mnozí Bělorusové se ale domnívají, že ve volbách ve skutečnosti zvítězila Cichanouská. To naznačovaly průzkumy provedené u hlasovacích místností v zahraničí. Letos v září Cichanouská oznámila vznik přechodné opoziční vlády (OPKB), která má v Bělorusku zajistit přechod k demokratickému zřízení.