Článek
„Tyto bývalé sovětské státy nemají, jak to říci, efektivní status v mezinárodním právu,“ prohlásil čínský velvyslanec minulý týden v rozhovoru pro televizi LCI. Na dotaz ohledně Krymu reagoval slovy, že původně patřil Rusku.
„Buď tím ukázal šokující nekompetentnost, nebo velmi nebezpečnou pozici popírající základy mezinárodního práva. Očekávám, že se jeho ústředí bude od neudržitelného prohlášení distancovat,“ zareagoval Lipavský.
„Čína respektuje suverénní status zúčastněných republik po rozpadu Sovětského svazu,“ vzkázala později podle agentury AFP mluvčí čínského ministerstva Mao Ning, čímž se nepřímo od výroků ambasadora v Paříži distancovala.
Čínský velvyslanec ve Francii zpochybnil suverenitu řady států od Pobaltí po Střední Asii. Buď tím ukázal šokující nekompetentnost, nebo velmi nebezpečnou pozici popírající základy mezinárodního práva. Očekávám, že se jeho ústředí bude od neudržitelného prohlášení distancovat.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 23, 2023
Pod výzvou k vyhoštění čínského ambasadora z Francie, kterou zveřejnil list Le Monde, je pak podepsáno i osm českých politiků, včetně senátora Pavla Fischera nebo pirátské europoslankyně Markéty Gregorové, podotkl web ČRo.
„Tato vyjádření zjevně porušují mezinárodní právo a musí být považována za hrozbu pro bezpečnost evropských partnerů Francie,“ píše se mimo jiné v otevřeném dopise adresovaném Colonnaové.
Unacceptable remarks of the Chinese Ambassador to France questioning the sovereignty of the countries which became independent with the end of the Soviet Union in 1991.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) April 23, 2023
The EU can only suppose these declarations do not represent China’s official policy.
Ohradil se také Joseph Borrell, šéf diplomacie Evropské unie.
„Nepřijatelné výroky čínského velvyslance ve Francii vůči zemím, které získaly nezávislost na Sovětském svazu už v roce 1991. EU může pouze předpokládat, že tato vyjádření nevyjadřují oficiální čínskou politiku,“ vzkázal Borrell.
Výroky nepřekvapivě vyvolaly reakci i v postsovětských zemích. Například lotyšské ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo pověřeného šéfa čínské diplomatické mise v Rize. Ohradila se i Litva či Estonsko.
🗣 @DariusRochebin : "Est-ce que la Crimée, à vos yeux, c'est l'Ukraine ?"
— LCI (@LCI) April 21, 2023
🗣 Lu Shaye : "Ça dépend comment on perçoit le problème [...] Ce n'est pas si simple."
📺 #La26 pic.twitter.com/nspLMs9HO8