Článek
Lidé v ulicích Mandalaje začali ve strachu a panice křičet, když město v neděli ráno znovu zasáhlo zemětřesení. Tentokrát středně silné o síle 5,1 stupně s epicentrem asi 20 km severozápadně od města, uvádí agentura AP.
Od pátku kromě tisíce obětí hlásí Barma i 3400 pohřešovaných. Očekává se, že jejich počet poroste. Podle předběžných odhadů americké geologické služby (USGS) by konečný počet obětí mohl přesáhnout 10 000, uvádí CNN.
Dobrovolníci a záchranáři intenzivně prohledávají trosky budov, klášterů a mešit a hledají přeživší.
Epicentrum pátečního zemětřesení bylo poblíž bývalého hlavního barmského města Mandalaj, kde žije přibližně 1,5 milionu lidí a kde se nachází řada historických chrámových komplexů a paláců. Většina obyvatel města spala uplynulou noc v ulicích, uvádí AP.
Zemětřesení bylo tak silné, že zasáhlo i sousední Thajsko, kde se zřítily desítky budov a byla poškozena infrastruktura.
Dotřesy až dva týdny
„V oblasti se dají očekávat pokračující otřesy po dobu jednoho až dvou týdnů,“ pro Bangkok Post to uvedl to ředitel Národního centra pro výzkum zemětřesení v Thajsku Pennung Warnitchai.
Takzvané dotřesy bývají všeobecně slabšího rázu, někdy ale trvají i měsíce. Warnitchai uvedl, že obyvatelstvo by mělo zůstat obezřetné.
K pátečnímu zemětřesení došlo v blízkosti takzvaného sagaingovského zlomu, který se táhne zemí od severu k jihu. Tuto oblast postihla zemětřesení i v minulosti. Silný jev proto nebyl překvapivou událostí, pro CNN to potvrdil výzkumný pracovník v oblasti seismologie v Singapuru Shengji Wei.
Páteční zemětřesení bylo nejsmrtelnější přírodní katastrofou v zemi za poslední roky. Zároveň přišlo v době, kdy Barmou zmítá občanská válka, která od roku 2021 poškodila komunikační sítě, zničila zdravotnickou infrastrukturu a miliony lidí připravila o odpovídající potraviny a přístřeší.
Po žádosti tamních autorit vyslalo několik zemí, včetně Číny, Ruska, USA a Austrálie, záchranné týmy a humanitární pomoc. První tým z Číny přistál v Rangúnu s pomocí ve výši 13,8 milionu dolarů, následovaný dalšími státy, které nabídly více než 20 milionů dolarů. Záchranné operace však čelí problémům kvůli poškozené infrastruktuře a konfliktům v oblasti.