Článek
„Svévolné zadržování, vraždy, znásilňování, zotročování, sexuální otroctví, mimosoudní výkony trestu smrti a nucená zmizení“ jsou podle březnové zprávy mise Rady pro lidská práva OSN v Libyi „obecně rozšířeny“.
K těmto zločinům dochází po celé zemi, dokument ale obzvlášť upozorňuje na otřesné zacházení s migranty.
„Mise zjistila, že zločiny proti lidskosti jsou páchány vůči migrantům v detenčních centrech pod kontrolou Libyjského direktorátu pro potírání ilegální migrace (DCIM), libyjské pobřežní stráže a (milicí státního) Aparátu na podporu stability,“ stojí ve zprávě.
Otroci v migračních centrech
„Tyto subjekty dostaly technickou, logistickou a peněžitou podporu ze strany Evropské unie a jejích členských států za, mimo jiné, zachycování a vracení migrantů,“ dodal.
EU tak v podstatě ve snaze omezit migrační toky na Starý kontinent přenechává špinavou práci libyjským úřadům.
Po nehodě lodi u Libye se pohřešuje 30 migrantů, Itálie prý pomoc úmyslně oddalovala
„Existují rozumné důvody domnívat se, že migranti jsou v detenčních centrech DCIM zotročováni. Direktorát a členové pobřežní stráže jsou zapojeni ‚na všech úrovních‘, zatímco vysoce postavení činitelé tajně spolupracují s pašeráky lidí,“ dodává dokument.
OSN se také domnívá, že „stráže požadují a také dostávají za propuštění migrantů platby“. „Obchod s lidmi, zotročování, nucené práce, věznění, vydírání a pašeráctví generují významné zisky jednotlivcům, skupinám i státním institucím,“ podotýká zpráva.
Vyšetřovatelka: Podpora EU usnadňuje zločiny
„Podpora libyjské pobřežní stráže ze strany EU vedla k porušení některých lidských práv,“ řekla novinářům Čaloka Bejaniová, jedna z vyšetřovatelek OSN. „Je také jasné, že DCIM nese zodpovědnost za řadu zločinů proti lidskosti v detenčních centrech, které provozuje,“ podtrhla.
„Neříkáme, že se EU a její členské státy dopustily těchto zločinů. Jde o to, že (unijní) podpora umožňuje jejich páchání,“ upřesnila.
Libyi svírá chaos, elektřina nejde až 18 hodin denně
Podle zprávy Brookings Institution z roku 2021 poslala EU libyjské pobřežní stráži a dalším vládním agenturám od roku 2015 na 455 milionů dolarů (9,7 miliardy korun).
Libye byla před intervencí NATO v roce 2011 a svržením tehdejšího vůdce Muammara Kaddáfího jednou z nejvíce prosperujících afrických zemí. Zničení stabilních státních struktur a následná občanská válka ale zemi roztříštila, usnadnila rozkvět extremistických organizací napojených na al-Káidu či Islámský stát a přispěla k destabilizaci celého regionu.