Článek
Vzájemná jednání států zprostředkovaná OSN potvrdil tisku i libyjský vůdce Muammar Kaddáfí s tím, že "věc je už téměř uzavřena", a zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Philip Reeker naznačil, že "se blíží urovnání, s nímž je Washington spokojen".
Dohoda o výplatě odškodnění již existuje
Na způsobu, jakým by Libye vyhověla požadavkům OSN, jimiž je podmíněno zrušení protilibyjských sankcí, se představitelé těchto tří zemí dohodli údajně už při pondělní schůzce v Londýně.
Sankce, které na Libyi OSN uvalila hned po atentátu, už byly ostatně pozastaveny poté, co Tripolis vydal zvláštnímu tribunálu v Nizozemsku dva své občany považované za strůjce atentátu. V lednu 2001 byl jeden z nich odsouzen na doživotí a druhý osvobozen.
Pozůstalí dostanou odškodné. Podle advokáta rodin padesáti amerických obětí Marka Zaida již existuje i dohoda o výplatě 2,7 miliardy dolarů (76,8 mld. Kč) odškodného.
Vyplatí se stovky miliónů dolarů
Každá rodina, která při atentátu někoho ztratila, má dostat 10 miliónů dolarů (přes 280 miliónů Kč): čtyři milióny po zrušení sankcí OSN proti Libyi, další čtyři po zrušení amerických sankcí a zbytek poté, co USA vyškrtnou Tripolis ze seznamu zemí podporujících terorismus. Jakmile libyjská vláda převede peníze na zvláštní konto, bude informovat Radu bezpečnosti OSN, že podmínku splnila.
Británie pak navrhne text rezoluce o zrušení sankcí. Libye také souhlasila, že pošle RB OSN dopis, v němž přiznává, že za útok na boeing nese přímou odpovědnost. "Podle mých informací už je třeba jen dojednat praktické detaily," uvedl diplomatický zdroj.
V minulosti ale už byla dohoda na spadnutí několikrát a nakonec k ní nedošlo. Tentokrát je prý opravdu hotová.