Článek
"Nevylučuji žádnou možnost," uvedl v úterý ministr zahraničí USA Colin Powell s tím, že prezident "zkoumá všechny možnosti".
Bush jede do Afriky
Bush, který se chystá na cestu po pěti afrických zemích, zahájil se svými bezpečnostními poradci konzultace o Libérii v úterý poté, co liberijský prezident Charles Taylor, o jehož sesazení společně usilují dvě armády povstalců, týž den naznačil ochotu odejít z funkce dříve než na konci mandátu v lednu příštího roku.
Na USA již minulý týden otevřeně naléhal generální tajemník OSN Kofi Annan a Londýn; v neposlední řadě pak organizace západoafrických států. Ta již do Monrovie spolu s OSN vysílá tým pozorovatelů a o víkendu začala sestavovat pětitisícový mírový kontingent s tím, že asi dva tisíce mužů by měly dodat právě Spojené státy.
Rumsfeld pochybuje
Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld je však podle podřízených k možnosti amerického zásahu v Libérii skeptický, protože USA prý v oblasti nemají významnější zájmy. Americký představitel v OSN James Cunningham podle AP uvedl na uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti tři podmínky k tomu, aby Washington začal alespoň diskutoval o vyslání mírový sil: Taylorovu demisi, politickou dohodu současné opozice a mezinárodní záruky.
O zásahu se bude ještě diskutovat
Tuto oficiální zdrženlivost však celá administrativa nesdílí. "Viděli jsme Brity jít do Sierra Leone, Francouze do Konga; ptejme se, je-li teď řada na nás" cituje agentura BBC nejmenovaného amerického diplomata. Problém podle něj spočívá v tom, že Taylor, jehož OSN viní z masakrů v sousední Sierra Leone, trvá na podmínce svobodného odchodu a beztrestnosti - Washington teď hledá, jak docílit míru v zemi a dát průchod spravedlnosti.
V Monrovii, kde minulý týden v bojích zahynulo několik set osob, podle humanitárních pracovníků docházejí léky a voda. Po bojích u přístavu několikanásobně stouply ceny potravin, šíří se hlad a nemoci, především cholera.