Článek
„Opatření je nezbytné pro zaručení trasování a zachycení možných variant viru a pro ochranu italského obyvatelstva,“ uvedl ministr. Odebrané vzorky se totiž budou zkoumat i na varianty koronaviru. Italské úřady se obávají zavlečení nové varianty covidu-19 na své území a opakování situace z první i druhé vlny pandemie, kdy nemocnice kolabovaly pod náporem pacientů, epidemie v podstatě zastavila život v zemi a obětí přibývalo raketovou rychlostí.
Obavám se není co divit. Na dvou letech, které mířily z Číny do Milána, zaregistroval tamější úřad šokující množství nakažených. V prvním letadle bylo 38 procent cestujících pozitivně testováno, a ve druhém stroji dokonce 52 procent. Pozitivně testovaní cestující musí být nyní v izolaci.
Povinné testování Číňanů i v dalších zemích
Vzhledem k neutěšené situaci s počty nakažených v Říši středu přistoupily k povinnému testování Číňanů po příletu také Spojené státy. Ty budou od všech cestujících starších dvou let a přilétajících v letadlech z Číny vyžadovat negativní testy provedené ne více než dva dny před odletem, a to nehledě na jejich národnost nebo očkovací status. Opatření USA zavedou od 5. ledna.
V čínských nemocnicích se hromadí nakažení koronavirem. Peking už to neřeší
Povinné testování cestujících z Číny zavedly kromě Itálie ještě některé asijské státy, například Indie, Japonsko či Tchaj-wan.
Pro zpřísnění opatření vůči cestujícím z Číny nevidí zatím důvod Německo, ale Francie tuto možnost zvažuje. „Prezident již požádal vládu o adekvátní opatření na ochranu Francouzů,“ cituje agentura AFP Elysejský palác. Ministerstvo zvažuje opatření v koordinaci na unijní úrovni a v souladu s vnitrostátní legislativou. Ta umožňuje zavést omezení při cestování z oblastí, kde se šíří nové a nebezpečné mutace koronaviru.
Podle západních médií Čína po uvolnění opatření čelí silné vlně nákazy, se stovkami tisíc nově nakažených za den. To Čína odmítá, podle ní je situace pod kontrolou.