Článek
Evidence pohybu 26 letadel CIA, tzv. letové manifesty, do nichž mohl list podle svého tvrzení nahlédnout, dále ukazují, že tyto letouny přistály 80krát v Británii, 96krát v Německu a dvakrát ve Francii.
Ministr vnitra ČR František Bublan top nekomentoval, v pátek v Bruselu reagoval jen na možnost přeletů českého území: "Pravděpodobně takové přelety přes naše území byly, ale pokud to byly letouny CIA, tak pochybuji, že USA budou něco objasňovat. Jak je znám, tak nic neřeknou.".
Přelety přes Německo
Lety amerických tajných služeb v německém vzdušném prostoru a přistání některých strojů ve službách CIA, především ve Frankfurtu, Berlíně a Ramsteinu, nahlásil německé vládě německý úřad pro leteckou bezpečnost na žádost skupiny opozičních poslanců. Ti vyzvali vládu, aby žádala vysvětlení od americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové při její nadcházející návštěvě Německa.
"Vláda musí dát jasně najevo, že Německo se nebude ani nepřímo podílet na akcích, které porušují mezinárodní právo a lidská práva," prohlásil člen vedení Zelených Volker Beck. Merkelová však nebude při úterním setkání Merkelové s Riceovou požadovat vysvětlení, protože nechce vyvíjet na spojence tlak.
Vysvtěletní požadoval britský ministr zahraničí Jack Straw, ale nedostal je. Šetření provádí Rada Evropy i Evropská komise.
CIA bude čelit žalobě ochránců lidských práv
Americký svaz na ochranu občanských svobod (ACLU) oznámil, že podá žalobu na Ústřední zpravodajskou službu (CIA) v souvislosti s přepravou osob podezřelých z terorismu do tajných věznic v místech, která nespadají pod americkou jurisdikci a v nichž není zakázáno mučení.
Nejvyšší představitele CIA bude žalovat za to, že svým agentům "nařídili unést nevinného muže, uvěznit bez možnosti kontaktu s vnějším světem, bít jej, dávat mu drogy a přepravit do tajné věznice v Afghánistánu". Jméno muže zveřejní příští týden. ACLU chce rovněž jmenovat firmy, které jsou vlastníky letadel, jež tajně přepravují zadržené z jedné země do druhé.