Článek
Klonování a vkládání klonů do děloh zachycuje podle britského listu The Independent filmový dokument. Operace, kterou Zavos provedl, je v Británii a v mnoha dalších zemích světa kriminálním činem.
Zavos svou operaci provedl v utajené laboratoři někde na Blízkém východě, kde není klonování oficiálně zapovězeno. Zavos je naturalizovaný Američan, který provozuje kliniky v Kentucky a na Kypru, odkud pochází.
Tři ženy, které oplodnil klonovanými embryi, byly vdané a ve čtvrtém případě se jednalo o ženu svobodnou. Klientky pocházely údajně z Británie, USA a jedné blízkovýchodní země.
Klonované dítě je na cestě
Zatím není jisté, že vložení embryí přejde v plnohodnotné těhotenství a ženám se podaří klony donosit. Pro Zavose je tento pokus pouze první kapitolou v jeho snažení, chce naklonovat lidi z kožních buněk rodičovského dárce.
"Možná se mi to nepodaří jako jedinému, ale není pochyb, že klonované dítě už je na cestě,“ prohlásil Zavos.
Přestože renovovaní vědci považují Zavose za šarlatána, s žádostmi o pomoc se na něj obracejí desítky lidí.
Klonováním dětí se chlubí také italský gynekolog
K přivádění dětí na svět metodou klonování se hlásí také kontroverzní italský gynekolog Severino Antinori, který na začátku března v rozhovoru pro týdeník Oggi prohlásil, že naklonoval celkem tři děti. Dvěma chlapcům a jedné dívce je údajně devět let, žijí prý ve východní Evropě a jsou zcela zdraví.
Antinori se proslavil revolučními lékařskými metodami, kterými umožnil starším ženám, aby mohly rodit děti. Jeho techniky, díky kterým například v roce 1994 63letá žena porodila zdravé dítě, jsou podle některých kritiků na hranici zákona.
Anketa
Klonování
Metoda rozmnožování založená na přenosu jader, při kterém se dědičná informace z vajíčka odstraňuje a na její místo putuje jádro tělní buňky klonovaného jedince.
Dosud velmi často končívá nezdarem, a to zejména u složitějších živočichů.