Článek
„Tyto fotografie patří k propagandě Islámského státu, a proto jsou podlostí, ohavností a skutečnou urážkou všech obětí terorismu," vysvětlil podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur postup prokuratury a policie ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Počínání Le Penové předtím odsoudil i premiér Manuel Valls. Obvinil ji, že šířením fotografií o zvěrstvech Islámského státu „podněcuje vášně ve veřejné diskusi“ ve Francii, kde žije na šest miliónů muslimů a kde se proti nim stupňuje násilí. Podle něj jde také o morální chybu Le Penové a její neúctu k obětem džihádistů.
Rodiče byli šokováni
Mezi zveřejněnými snímky na síti byl i záběr těla amerického novináře Jamese Foleyho, kterému v srpnu 2014 džihádisté uřízli hlavu. Rodiče novináře vydali prohlášení, v němž vyjadřují šok nad tím, že Le Penová využívá tragédie jejich syna k politickým účelům.
Le Penová, jejíž protipřistěhovalecká FN se stala jednou ze tří nejsilnějších stran v zemi, ale kritiku odmítá. „Ministr Cazeneuve mi přijde nasadit pouta? Jako obvykle se raději odsuzují ti, kteří to odsuzují, než ti, kteří to páchají," prohlásila ve středu večer v rozhlasové stanici Europe 1.
Aféra začala ve středu dopoledne, kdy Le Penovou popudilo tvrzení jednoho novináře, který podle ní při rozhlasovém rozhovoru přirovnal její stranu k IS. V reakci na to začala tweetovat otřesné záběry o krutosti Islámského státu. „IS, to je tohle!" připsala ke snímkům politička.
Web politického týdeníku Le Point připomněl, že Národní frontu již popudila podobná vyjádření v nedávných regionálních volbách. Jeden kandidát hlavní pravicové opoziční strany Republikáni podle listu v kampani mezi volebními koly prohlásil, že „volit FN je jako volit IS". Stalo se tak poté, co přesvědčivé vítězství FN nad tradičními demokratickými stranami v prvním volebním kole vyvolalo v zemi šok a vedlo k mobilizaci ostatních stran a jejich voličů.