Článek
Podle deníku SME tímto krokem Langoš otevřel citlivou otázku dělení federálního majetku, tentokrát v oblasti dokumentů a archivů bezpečnostních složek.
Dělení federálního majetku bylo definitivně ukončeno v roce 1999 a podle smlouvy z roku 1992 dodává Česká republika slovenské straně jen kopie dokumentů bezpečnostních složek. "Budeme žádat, aby svazky o slovenských občanech byly fyzicky vráceny na Slovensko," řekl Langoš.
Proč mají Češi výhody?
Bývalý federální ministr vnitra označil za nehoráznost, že Česká republika má přístup k informacím a osobním údajům občanů Slovenské republiky, ale Slovensko nemá přístup ani k údajům vlastních občanů, ani občanů ČR. "Žádám proto, aby se opětovně otevřela dohoda o delimitaci dokumentů a archivů," dodal Langoš.
Vláda ještě o problému nejednala
V Česku podle něho zůstala například evidence šifrových pracovníků, seznam zájmových osob bývalé Státní bezpečnosti, smíšené archivní fondy federálního ministerstva vnitra a různé dokumenty StB, vojenské rozvědky a další materiály. "Požadujeme, aby archivní složky týkající se Slovenska, byly předány na Slovensko. Tam, kde to nejde rozdělit, chceme, aby na Slovensko byly převezeny kopie těchto materiálů," uvedl Marián Gula z Ústavu paměti národa.
O vrácení dokumentů může požádat jen slovenská vláda, ale ta se touto otázkou zatím nezabývala.