Článek
Rada dospěla k rozhodnutí po hodině a půl jednání za zavřenými dveřmi. Po oznámení verdiktu podle CNN někteří členové veřejnosti jásali a jeden z nich prohlásil: „Ještě jsme neskončili.“
Školské rady v USA zastupují veřejnost a rozhodují ve všech záležitostech týkajících se místních vzdělávacích institucí. O osudu místního policejního šéfa uvaldská školská rada jednala, protože vedl menší policejní jednotku zodpovědnou za hlídání školních institucí.
Přeživší střelby Caitlin Gonzalezová měla podle BBC pro Arredonda jediný vzkaz: „Odevzdejte svůj odznak a odstupte.“
Sám odvolaný policejní šéf se jednání neúčastnil. Jeho právníci místo toho vydali 17stránkové tiskové prohlášení, v němž odsoudili jeho vyhazov jako neoprávněný. Školská rada podle něj nejednala v souladu s legálními procedurami a neměla právo jej odvolat, neboť k tomu neměla důkazy.
Arredondo se prý také obává o své osobní bezpečí, právě kvůli výhrůžkám smrtí se na středeční jednání osobně nedostavil. Od července byl na neplacené dovolené.
Policejní šéf a jeho podřízení se do nepřízně části americké veřejnosti dostali po kritizovaném policejním zásahu při střelbě z 24. května. Ozbrojený útočník tehdy na základní škole v texaském Uvalde zavraždil 19 dětí a dva dospělé. Podle statistik jde o největší počet obětí při školní střelbě od roku 2012.
Selhání, špatná rozhodnutí. Vyšetřování ztrhalo zásah policie u střelby v Uvalde
Policisté ve škole čekali více než hodinu, než konfrontovali střelce ve dvou propojených učebnách, kde byly zároveň i děti, přiznaly texaské úřady. Doložily to také kamerové záznamy ze školy.
CNN upozorňuje, že taková prodleva odporuje protokolům pro zásahy proti aktivním střelcům – policisté mají jednat okamžitě. Děti dokonce opakovaně během té doby volaly na tísňové linky. Kritiku bezpečnostní složky schytaly také za jednání s rodiči, kteří se v čase střelby shromažďovali před školou.
„Celkově laxní přístup“
Arredondo argumentoval tím, že policisté bez štítů a speciálního vybavení nemohli útočníka ozbrojeného poloautomatickou útočnou puškou AR-15 zastavit. To ale při slyšení před americkým Senátem vyvrátil texaský šéf veřejné bezpečnosti Steven McCraw, podle nějž bylo na místě dost policistů na to, aby střelce zastavili už tři minuty po jeho vstupu do školy.
Vinu na strážníky klade i vyšetřování zvláštní texaské komise, ačkoli je podle ní zodpovědných více bezpečnostních složek přivolaných ke střelbě, nejen místní policie. V 77stránkové zprávě se mluví o „celkově laxním přístupu“ 376 místních, státních a federálních strážců zákona, kteří ve škole zasahovali.
Školu v Uvalde, kde střelec zabil 21 lidí, podle starosty zbourají
Zřizovatelé školy se podle BBC nechali slyšet, že děti do budovy Robb Elementary, kde se masakr stal, s novým školním rokem nepošlou. Místo toho pro ně najdou místo v jiných školách, případně se budou učit dálkově z domova. Starosta Uvalde také v červnu prohlásil, že školu chystají zbourat.
Spojené státy se potýkají s největšími počty střeleb na školách na celém světě. Od roku 2009 podle výzkumu CNN došlo k 288 případům, ve Spojeném království, Itálii či Japonsku k žádnému. Podle osvětové iniciativy Sandy Hook Promise v průměru každý den zemře kvůli násilí spojenému se zbraněmi 12 dětí. Střelba je také nejčastější příčinnou úmrtí mezi dětmi a dospívajícími.